22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Sigorta şirketlerinin risk azaltma ve önleme çabaları

Sigorta sektörü, risk analizi ve hasar tazminatının ötesinde; birçok alanda riskin azaltılmasına katkıda bulunur.

Ali Bayramov / Sigortacı-Azerbaycan 

Sigorta şirketleri en başta kârlılık nedenleriyle riski azaltmak ve zararı önlemekle ilgileniyorlar. Önleme sadece daha iyi değil, aynı zamanda tedaviden daha ucuzdur. Sigortacılar – genellikle – bir risk; gerçek bir olay haline gelirse maliyetin çoğunu üstlendikleri için; riskleri ve bunlarla ilişkili potansiyel maliyetleri en aza indirmek için önemli çaba sarf ederler. Sigortacılar, bu sağlam prensibi faaliyetlerinin birçok alanına uyguladılar. Bireysel aboneler için; verimli kapı kilitleri ve alarmları takan ev sahiplerine; ve araba alarmları, immobilizatörleri veya merkezi kilitleme sistemlerine sahip sürücülere teşvikler (prim indirimi şeklinde) sunarlar. Aynı şekilde ek güvenli sürüş eğitimi alan araç sahiplerini de teşvik ediyorlar.

Risk yönetimi eğitimi

İşletmeler için sigorta konusunda, sigortacılar işverenleri risk yönetimini güvenliği artıran yararlı bir endişe olarak görmeleri konusunda eğitir. Yangın güvenliğini kontrol etmek için her gün yüzlerce iş ve kamu binasını teftiş ediyorlar. Bina güvenliği standartlarını (Hem yangına hem de suça karşı) iyileştirmek için araştırmalara fon sağlarlar. Ticari araçların bakımını izlemek ve sürüş uygulamalarını iyileştirmek için şirket filolarını denetlerler. Ayrıca, güvenliği artıran bir anlamda araç tasarımını etkilemeleri için; otomobil üreticilerine sürekli baskı uygularlar ve araçları bir dizi kritere göre sınıflandıran bir derecelendirme sistemi geliştirdiler. Araçlarına ilişkin iyi bir sıralama, daha düşük sigorta primleri ve sonuç olarak; bu arabaları satın almak için mali bir teşvike sahip olan alıcılar için daha düşük bir araç sahibi olma maliyeti anlamına geldiğinden; üreticiler sigortacıların tavsiyelerine uymak konusunda açık bir ilgiye sahiptir.

Derneklerin katkısı

Dahası, sigorta şirketleri halk sağlığını geliştirmeye güçlü bir şekilde katılıyor. Sigara içmeyenler ve orta derecede içiciler için yıllar önce daha düşük prim sunmaya başladılar. Şimdi, kişisel psikolojik sağlıklarının yanı sıra; yaşam kaliteleri için de gerekli olan makul bir sürede işe geri döndürmek de dahil olmak üzere; kaza geçirmiş bireylerin rehabilitasyonuna vurgu yapıyorlar. Sigortacılar Dernekleri; ciddi şekilde yaralanan çalışanların verimli çalışma hayatları sürmelerine yardımcı olmak için; rehabilitasyon sürecini engelleyen engellerin çoğunu ortadan kaldırmak için bireysel sigorta şirketleri; devlet kurumları ve diğer yetkililerle işbirliği yaptı. Başka bir açıdan, sigortacılar kronikleşme riski taşıyan hastalarla da ilgileniyorlar. Tıbbi personele hastalığın erken bir aşamasında koruyucu bakım sağlamaları için; bir eğitim paketi geliştirdiler.

Riski azaltma çabaları

Risk azaltma ve önlemeyi teşvik etme çabalarında, sigorta mekanizmasının temel bir ilkesi nedeniyle sigorta şirketlerine poliçe sahiplerinin kendileri yardımcı olur. Risk ne kadar büyükse prim o kadar yüksek olur. Diğer bir deyişle, sigortalı, basit bireyler ve büyük çokuluslu şirketler ve imzaladıkları sözleşme ne olursa olsun; ödeyecekleri prim seviyesini en aza indirmek için zarar olasılığını azaltmak ve önlem almak için bir teşvike sahiptir. Aksine, bir kaza olması durumunda, bu, özellikle poliçe sahibi bundan sorumlu olduğunda, primin daha yüksek bir fiyatla sonuçlanacaktır.

Özetlemek gerekirse, sigorta endüstrisinin birçok açıdan hayatımızı iyileştirmeye katkıda bulunduğu görülüyor: İşletmelerin kendilerini riskten korumalarına yardımcı oluyor. Vatandaşlara geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor ve bir bütün olarak toplumun refahını destekliyor.

Çeşitli girişimler

Sigorta şirketleri, kişileri hayat kazalarına karşı korur ve onlara bir güvenlik ağı sağlar; girişimcilerin sorumluluk korkusundan bağımsız olarak risk almaya girişmelerini sağlarlar; böylece muhtemelen yeni teknolojilerin gelişmesine izin verirler. Ve müdahaleleri, örneğin araç güvenliği gibi birçok önemli alanda daha yüksek güvenlik standartlarının benimsenmesine yol açmıştır. Ayrıca, müşteriler için teşvikler ve tıbbi bakım ve rehabilitasyon programlarına yapılan yatırımlar yoluyla halk sağlığını geliştirirler; riskleri azaltmak ve kazaları önlemek için endüstriyel kuruluşlarda düzenli olarak teftişler yaparlar; yangın ve suçun önlenmesine yönelik araştırma çabalarına da katılırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER