CAN KANTAR: Sigortacılıkta kartlar yeniden dağıtılıyor

0
35

SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar, Posta Gazetesi’ndeki Hayatımız Sigortalı köşesinde sektördeki gelişmeleri kaleme aldı. Kantar’ın “Sigortacılıkta kartlar yeniden dağıtılıyor” başlıklı makalesi şöyle…

Son yıllarda sigorta sektöründen nemalanan çevrelerin önü mevzuat değişiklikleri ile engellenmeye başlanmıştı. Artık sigorta sektörü kendisinden haksız kazanç sağlayan kişiler için ekmek kapısı olmaktan çıkıyor. Gerçek sigortacılık yapılacak ve suistimale başvurmayan sigortalıların mağduriyetleri engellenmiş olacak.

Bir tarafta bunlar yaşanırken şirketler nezdinde de önemli bir gelişme yaşandı. Kamu sigorta şirketleri Varlık Fonu çatısı altında ‘Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’ adı altında birleşerek alanlarında liderliğe oturdu. Yani kamu, sigorta sektörünü domine edecek bir yapıyı oluşturdu. Geçmişte bilindiği üzere trafik sigortalarında üst limitleri kamu idaresi belirleyerek şirketlerden poliçe kesilmesi istenmişti. Sürekli kaza yapan sigortalıları düşük prim ile sigortalamamak için sigorta şirketlerinin birçoğu poliçe kesmek istememişti. Ve zorunlu olduğu için trafik sigortası yaptırmak isteyen tüketici mağdur olmuştu. O dönemde kurulmuş olan ağırlıklı yerli sermayeli olan sigorta şirketleri ise bu poliçeleri kesmişti.

Sigorta pazarına “abi” geldi

Şimdi devletin pazarı domine edebilecek dev bir şirketi var. Böyle durumların tekrar yaşanmayacağı bir gerçek. Daha önce de reasürans teminatlarının yabancı şirketlere gitmemesi için Türk Reasürans kurulmuştu. Şimdi sektörde kartlar yeniden dağıtılıyor. Fakat bu noktada bazı sorular da akılları meşgul ediyor. Kurulan bu dev şirketimiz yabancı sigorta şirketleriyle rekabete girecek. Ve özellikle kamu risklerinin tümünü üstüne alması ayrı bir risk değil mi? Büyük projeler sigortalandığında Allah korusun bir tanesinde hasar oluşsa alınan tüm primlerin bir hasarı bile ödeyemeyeceğini sigortacılık mantığını bilen herkes öngörebilir. Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı da bu konuda temkinli ve “tatlı bir rekabet” vurgusu yapıyor. Burası gerçekten önemli. Çünkü kamu yararı gözetilmesi ayrı bir gerçek. Ama Türkiye Varlık Fonu çatısında olması sebebiyle piyasa şartları ne olursa olsun kar etmeyi hedefliyor olmalılar.

Sigorta sektöründe yeni bir sayfa açıldı. Sektörün bütün oyuncuları pozisyonlarını almak için gelişmeleri bekliyor. Neler olacak göreceğiz. Sektörü yakından izlemeye devam ediyoruz. Bence hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Gelişmeler kamu menfaatine ve biz tüketicilerin lehine gelişecekse hiç kimsenin söyleyecek sözü olmaz. Hayırlı olsun diyorum tekrar. Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’in yolu açık olsun…

KAYNAK: Posta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz