Sigortanın avantajlarını bilmek lazım

0
2

SigortaMedya Genel yayın Yönetmeni Can Kantar, Posta Gazetesi’ndeki Hayatımız Sigortalı köşesinde yayınlanan makalesinde sigortanın avantajlarını anlatıyor. Kantar’ın “Sigortanın avantajlarını bilmek lazım” başlıklı makalesi şu şekilde…

Sigorta yaptırmak değerlerinizi güvence altına almak dışında size birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Sigorta poliçeden öte bir şey aslında. Ama öncelikle poliçenin detayları hakkında bilgi edinmeniz lazım. Şimdi sorsam “Yaptırdığınız poliçeyi okudunuz mu?” diye büyük çoğunluğumuz tabii ki “hayır” diyeceksiniz. Ardından da “O karınca duası gibi yazıları kim okuyacak?” dediğinizi duyar gibiyim.

Evet belki de haklısınız. Sigorta şirketleri suistimale karşı önlem almak için bütün detayları poliçelere yazıyorlar. Geçtiğimiz aylarda sigorta sektörünün YouTube kanalı SİGORTA EKRANI’ndaki bir yayında Sigorta Eksperi Mustafa Nazlıer, “Çok fazla yazı her zaman büyük sorundur. Biz poliçelere ödemeyeceklerimizi değil sadece ödeyeceklerimizi yazsak sorun biter” demişti. Sigortacılık Eski Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç de sigortacılık kanununda bilgilendirmeye çok önem vermişti. Küçük bir not kağıdına özet bilgiler yazılmasını istemiş ve bunun sigorta yaptırana okutup imzalanmasını hayal etmişti. Tabii ki hukuksal açıklar nedeniyle sigorta şirketleri 10-20 sayfalık poliçeler hazırlamaya devam ediyor.

POLİÇEYİ OKU FIRSATLARI KAÇIRMA

İş böyle olunca sigorta şirketlerinin poliçe detaylarında bulunan ve sigortalıya büyük avantaj sağlayacak bölümler ne yazık ki bu yazı kalabalığı içerisinde kaybolup gidiyor. Mesela asistans hizmetleri içinde yer alan ayrıcalıklar, yani bir konut poliçesi yaptırıyorsanız size sağlanan ücretsiz halı yıkama, kombi bakımı, klima bakımı gibi birçok not gözden kaçabiliyor. Yine aracınız kaza yaparsa çekici çağırma, ikame araç ve asıl önemlisi şirketlerin önerdiği anlaşmalı özel servislere aracınızı götürdüğünüzde hasarsızlık indiriminiz bozulmadan aracınızın tamir edilmesi gibi hizmetler görülemeyebiliyor. Bütün bunlar ve daha fazlası için aldığınız poliçeye bir göz atmanızda fayda var derim.

Burada bir diğer önemli nokta ise tabii ki bu satışı yapan sigorta acenteleri… Poliçeleri gözden geçirmeye fırsatınız olmayacaksa acenteniz poliçenin dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarını size hatırlatmalı. Acenteniz aynı zamanda sizin ‘Sigorta Danışmanı’nız olmalı. Böylelikle danışmanınız hasar anında da sizin yanınızda olacağını bir kez daha buradan hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum.

KAYNAK: Posta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz