Murat Şişli: Sigortasız bir iş dünyası her zaman eksiktir

0
54

YouTube kanalı Sigorta Ekranı’na konuk olan Corpus Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Murat Şişli,   küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için sigortanın önemine dikkat çekti.  “Sigortasız bir iş dünyası her zaman eksiktir” diyen Şişli, bir çok işyerinin kapalı oluşu nedeniyle yangın ve hırsızlık sigortalarının ön plana çıktığını söyledi.


YouTube kanalı Sigorta Ekranı’na konuk olan Corpus Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Murat Şişli, Koronavirüs sürecinde küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için (KOBİ) sigortanın önemine dikkat çekti. “Sigortasız bir iş dünyası olmamalı; sigortasız bir iş dünyası her zaman eksiktir” diyen Şişli bir çok işyerinin kapalı oluşu nedeniyle yangın ve hırsızlık sigortalarının ön plana çıktığını söyledi. KOBİ’ler için üç branşın olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Şişli, söz konusu branşları, sağlık sigortaları, yangın sigortaları ve sorumluluk sigortaları olarak sıraladı. Sağlık sigortaları dışında KOBİ sahipleri için ‘sorumluluk sigortaları’nın da önemine dikkat çeken Şişli, işletmelerin kendi faaliyetlerinden dolayı üçüncü şahıslara vereceği zararları da teminat altına alması gerektiğini söyledi.

https://youtu.be/nEbgKtLWK08

Programda, KOBİ’ler başta olmak üzere tüm iş dünyası için sigortanın önemine dikkat çeken Şişli, “Sigortanız olmadığında her hangi bir hasar durumunda işlerinize kaldığı yerden devam etmekte oldukça zorlanıyorsunuz. Çünkü ülkemizde öz kaynak birikimi çok fazla olmadığı için bu tür hasarları öz kaynaklardan karşılamak her zaman mümkün olmuyor” dedi.

Acente ve brokerlerin yanındayız

Koronavirüs nedeniyle yaşanan süreçten bir çok ülke ekonomisinin kötü etkileneceğini belirten Şişli, “Şu anda Avrupa ülkeleri büyüme oranlarını revize ediyor. Ülke olarak biz de bundan etkileneceğiz. Sigorta sektörü de etkilenecek. Açıkçası,  bu dönemde acente ve brokerlerimizin yanında olacağız. Krizi hep birlikte en az hasarla atlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

Programda, acente ve brokerlere yönelik önerilerde de bulunan Şişli, şunları söyledi: “Acente ve brokerlerimiz bu dönemde dijital dönüşüm yapmalı. Bu dönemde dijital altyapısını tamamlamış olan firmalar süreçten daha az etkileniyor. Şu anda, bilgisayarımızı alıp her hangi bir yerden çalışır durumda olmamız gerekiyor. Belirli bir ofise bağlı kalmamalısınız. Artık, yeni dünya o. Bunun dışında sadece belli bir branşa odaklanmak yerine, bu genelde trafik ve kasko oluyor;  farklı branşlara odaklanın. Örneğin, KOBİ sigortaları olabilir. KOBİ’lerimize yönelik yeni çıkan ürünlerimiz var. Sorumluluk poliçesi ve siber güvenlik ürünlerimiz var. Acentelerimiz bu konularda bizlerden her zaman destek de alabilir.”

Siber sigorta çok önemli

Yaşadığımız süreçte,  siber ürünlerin de önemini özellikle vurgulayan Şişli, “Şu an bütün işletmeler, bizler de dahil olmak üzere uzaktan erişimle çalışıyoruz. Toplantılarımızı sanal ortamda yapar hale geldik. Alınan kararların ifşa edilmesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu riskli durum bizlere siber poliçelerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Herhangi bir siber saldırıda siber sigortanın ne kadar faydalı olduğunu da bu dönemde anlamış olacağız” dedi. 

Siber sigorta dışında,  sigortalıların ve iş dünyasının, sorumluluk sigortalarının ne kadar önemli olduğunu anlayacağını vurgulayan Şişli,  acente ve brokerlerle konuşurken sorumluluk sigortalarının bir numaralı konu olacağından emin olduğunu söyledi.

Corpus Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Murat Şişli’nin açıklamalarını izlemek için…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz