19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

“Sigortayı müşterilerimize bir teminat olarak görüyoruz”

Antalya’da bir tarım firmasının sahibi olan Ali Kaynak, aynı zamanda bilinçli bir sigortalı. Bu ayki Benim Acentem sayfalarının da konuğu olan Kaynak, sigortanın tanımını yaparken, “Sigortayı kendimize, müşterilerimize ve çalıştığımız finans kurumlarına bir teminat olarak görüyor ve önemsiyoruz” diyor.

ŞEMSİYE DERGİSİ

Benim Acentem sayfasının bu ayki sigortalı konuğu Proto Tohum ve Sürde Tarım’ın Kurucusu Ali Kaynak. Sigorta konusunda oldukça bilinçli bir tüketici olan Kaynak, şirketi kurduğu 2000 yılından bu yana gerekli olan tüm sigortaları aksatmadan yaptırıyor. “Sigortayı kendimize, müşterilerimize ve çalıştığımız finans kurumlarına bir teminat olarak görüyor ve önemsiyoruz” diyen Kaynak, iş hacmi geliştikçe artan ihtiyaçlar çerçevesinde farklı sigorta ürünlerini yaptırmayı hiçbir zaman ihmal etmiyor.

Ali Kaynak’ın şirketinin sigorta konusundaki tüm işlerini ise 17 yıldır Cenk Sigorta Aracılık Hizmetleri Kurucusu Cenk Börühan yürütüyor. Kaynak, Börühan’ın kendisine sigorta konusunda da danışmanlık hizmeti verdiğini söylüyor. Zaten sohbetimiz sırasında Ali Kaynak da, Börühan ile olan acente-sigortalı ilişkisini değerlendirirken, “Acente size poliçeyi kesip getiren değil, size en faydalı poliçeyi sunan bir danışmanınız olmalı” yorumunu yapıyor. Kaynak, sigorta ile ilgili yaşadığı birçok olayda mağduriyetinin kısa zamanda giderildiğini belirterek, “Cenk Börühan ile çalıştığımız bu süre içinde birçok kez sigortaya müracaatımız oldu ve bu konuda doğru yönlendirilmiş olmamız nedeniyle mağduriyetimiz kısa sürede giderildi” diye konuşuyor.

Sigorta hayatımızın bir parçası

Ali Kaynak, çok yakın zamanda yaşadığı bir hasar olayından yola çıkarak sigortanın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor ve tüketicilere şu mesajı veriyor: “Tüketiciler şunu asla unutmamalı. Sigorta hayatımızın bir parçası. İşletmeler bilmeli ki işlerini devam ettirebilmek ve kayba uğramamak için sigorta yaptırmalı. Yine birikimleri korumak için insanlar sigorta yaptırmalı.”

benim acentem
“Proto Tohum ile acente sigortalı ilişkimiz 17 yıldır sürüyor”

Sigortacılığın Avrupa’da ihtiyaçlar çerçevesinde insanlara danışmanlık yapan bir meslek olarak görüldüğünün altını çizen Kaynak, şunları ekliyor: “Tabii ki buna sigorta şirketlerinin de olanak tanıması ve acentelerine destek olması gerekir.”

Sigortalılara bilgilendirme yapınca daha doğru karar veriyorlar

2002 yılında Antalya’da tam yetkili acentelik olarak faaliyetine başlayan Cenk Sigorta Aracılık Hizmetleri, bugüne kadar müşteri memnuniyeti odaklı yapılanmayı kendine hedef edinmiş bir acente. “Çalışanlarımızla beraber önem verdiğimiz temel konu sigortalılarımızın ihtiyaç analizini iyi yapmaktır” diyen Cenk Sigorta Aracılık Hizmetleri Kurucusu Cenk Börühan, teminatları belirlemedeki bu analizin kendilerini doğru poliçeye götürdüğünü söyledi. Börühan, sigortalılarına gerekli bilgilendirmeleri yaptıkça daha doğru kararlar verdiklerini belirterek, “Bu da bizi mutlu ediyor” yorumunu yapıyor. Börühan, Proto Tohum ve Sürde Tarım ile acente sigortalı ilişkisinin 17 yıldır sürdüğünü söyledi. Börühan, “Proto Tohum ve Sürde Tarım Türkiye de tohum konusunda ilkleri başarmış önemli bir firma. Sebze tohumları konusunda Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak çalışmalara imza atıyor. 17 yıldır danışmanlığını yaptığımız firma, sigorta konusunda da titiz davranmaktadır. İhtiyaçlarını aktardığımız her konuda bize olumlu yaklaşarak risklerini minimize etmeyi ilke ediniyor” diye konuştu. Sigortalılarının tarım sektöründe olmasının kendilerine bazı sorumlulukları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Börühan, şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere ocak ayında Antalya’da aşırı yağış, fırtına ve hortumdan kaynaklanan hasarlar Kumluca başta olmak üzere Antalya’nın birçok ilçesinde seralara ve ürünlere zarar vermişti. Sigortalımızın da Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan seraları zarar gördü ve kısa sürede TARSİM sigortasından zararlarını karşıladılar. İklim değişikliklerinin doğal afetleri ön plana çıkardığı günümüz şartlarında sigortalıların daha bilinçli olması ve işini iyi yapan acentelerle çalışmaları menfaatlerine olacaktır. Sigortalımız da bu konuda gayet bilinçli.” Börühan, dijital gelişimi acenteler için gereklilik olarak tanımlarken, Türkiye koşullarında dijitalleşme ile geleneksel yapının iyi harmanlanması gerektiğini de belirtiyor. Börühan’a göre Türkiye’de sigorta bilincinin artması için sigortanın Milli Eğitim müfredatına girmesi gerekiyor.

YERLİ ÜRETİME BAŞLADIK, KATMA DEĞER SAĞLADIK

Ziraat mühendisi olan Ali Kaynak, önce bir gıda firmasında mühendis olarak görev yaptı. 1990 yılına kadar damlama sulama ve tohumculuk sektörüyle uğraşan Fransız ortaklı tarım şirketinde çalışan Kaynak, 2000 yılında Hollandalı bir firmanın distribütörlüğünü alarak Proto Profesyonel Tohum’u kurdu.

Kaynak, hedeflerini büyüterek 2010 yılında sebze tohumu konusunda AR-GE faaliyetleri başlattı. Kaynak, 2017 yılı itibariyle AR-GE faaliyetleri sonucunda elde edilen yerli tohumların üretimine, tanıtımına ve ticaretine başladı. Ali Kaynak, “Türkiye’de yerli tohumculuğun gelişmesine katkı koymak için kazandığımız gelirle AR-GE yaptık ve ıslah programı başlattık. 2002 yılında Sürde Tarım şirketini kurarak ülkemizde patates tohumculuğu faaliyetlerine başladık. Fransa’da yerleşik 3 adet araştırma istasyonu ve 11 adet patates tohumcusu şirketler ve kooperatiflerin yanı sıra Almanya’dan, Avusturya’dan ve Hollanda’dan patates tohum üretici firmalarla çalışıyoruz” diye konuştu. 2014 yılında yurtdışından ithalatı yapılan anaç kademe patates tohumlukları yerine Doku Kültür Laboratuvarı kurduklarını belirten Kaynak, şunları söyledi: “Türkiye’de üretim yaparak hem dışa bağımlılığı azaltmayı hedefledik. Bu sayede ülkemizin tohum üretim seviyesini arttırmayı da amaçlıyoruz. Kurduğumuz Doku Kültür Laboratuvarı ile kendi ıslahımıza başladık. Bugün yurt dışından ithal ettiğimiz ve doku kültürden çoğaltma yöntemiyle elde ettiğimiz tohumlukların üretimini yapmak amacıyla Kayseri, Nevşehir, Adana bölgesinde de görev yapan bir ekibimiz var.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER