12 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

SORUMLULUK SİGORTASI yaptıran acentenin başı ağrımıyor

Gulf Sigorta, acente sahiplerini mesleki hata, kusur ve ihmalleri neticesinde 3’üncü şahısları uğratacakları zararlara karşı Acente Mesleki Sorumluluk Sigortası ile koruyor. Gulf Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Sibel Sevinç;1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında acentelere prim tutarında yüzde 20 indirim seçeneği sunduklarını söylüyor.

ALP SÜER / SİGORTAMEDYA

Türk sigorta sektöründe, ‘acenteler’ en büyük dağıtım kanalını oluşturuyor. Sigorta şirketlerinin bir anlamda sağ kolu olan acenteler, sektöre olan güvenin artmasında da büyük rol oynuyor. Bununla birlikte, acenteler, günlük telaş içinde sigortalılar ile ilişkilerinde bazı hatalar, ihmaller de yapabiliyor.

1 Haziran’da başladı

İşte, acente müşterilerinin söz konusu hata, kusur ve ihmal gibi durumlarda 3’üncü şahısların uğradıkları zararlar neticesinde kendilerine gelecek tazminat taleplerine karşı onları koruyan önemli bir poliçe var… O da “Acente Mesleki Sorumluluk Sigortası” Hayat dışı sektörde, söz konusu poliçeyi satan şirketlerin başında da Gulf Sigorta geliyor. 1 Haziran’da yeni bir kampanyayı hayata geçiren şirket; 1 Haziran-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında yeni poliçe satın alacak acenteler için iki farklı avantaj sunacak.

Biz de Gulf Sigorta’nın Acente Mesleki Sorumluluk Sigortası’nda acentelere sunacakları avantajları öğrenmek için; Gulf Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Sevinç’le bir söyleşi yaptık. Sevinç, kampanya süresince acentelere ödeyecekleri prim tutarında yüzde 20 indirim; ya da teminat limitinde ücretsiz yüzde 20 artış seçeneği sunduklarını söylüyor.

Acenteler kendilerini güvende hissetmeli

Gulf olarak, ana hedeflerinin başında sigorta sektörünün büyümesine destek olmak ve acentelerin gelirlerinin artmasına katkıda bulunmak olduğunu her platformda vurguladıklarını dile getiren Sevinç; “Acentelerimizin temel işlerini yaparken kendilerini güvende hissetmeleri bizim için çok önemli” diyor. Günlük koşturmaca içinde acentelerin birçok konuyu aynı anda takip ederken ihmal, gözden kaçırma, gecikme vb. hataların yaşandığı durumların da söz konusu olabileceğini vurgulayan Sevinç, şunları söylüyor:

“Acentelerimizin yanında çalışan ekip arkadaşlarının hatalarından da acente sahiplerinin sorumlu olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Dolayısıyla müşterilerimiz için olumsuz sonuçlar doğurabilecek ve önemli kayıplara yol açabilecek bu ihmal ve hataların etkilerini doğru yönetebilmek için sigorta şirketi ve acenteler olarak gerekli tedbirleri hep beraber almak zorundayız. İşte tam bu noktada Gulf Sigorta olarak, acentelerimize faaliyet alanları ile ilgili sorumlulukları kapsayan Acente Mesleki Sorumluluk Sigortası poliçesi güvencesi sunuyoruz. Bu sigorta, acentelerimizin mesleki hata ve ihmali sonucunda 3’üncü şahısların uğrayacağı doğrudan zararlar dolayısıyla ödemek zorunda kalacakları  tazminat tutarlarını teminat altına alıyor.”

Sigorta savunma masraflarını da ödüyor

Sevinç’ten öğrendiğimize göre, ürünün satışına da 2015 yılında AIG döneminde başlanmış; şu anda portföyde 1.000’e yakın yaşayan poliçe bulunuyor. Ürünün, şu anda sektördeki tek kapsamlı acente mesleki sorumluluk poliçesi olduğunu belirten Sevinç, ürünün özellikleri konusunda şu bilgileri veriyor: “Ürünün teminatı, sadece mesleki hata kusur ve ihmalleri değil, poliçe limiti kadar savunma masraflarını da ödüyor. Poliçe, bunun yanında mahkemeye katılma masrafları ve sigortalının yasal sorumluluğunda bulunan ve sözleşme dönemi içinde yalnızca mesleki hizmetlerin yerine getirilmesi veya yerine getirilmemesi sırasında tahrip olmuş, zarar görmüş, kaybolmuş, bozulmuş, silinmiş veya unutulmuş olan 3’üncü şahıslara ait dokümanları yenilemek veya onarmak için yaptığı makul orandaki masraf ve giderleri de karşılıyor.”

Prim, komisyon geliri ve limite göre değişiyor

Sevinç’in verdiği bilgilere göre, ürünün prim tutarı da acentenin ‘yıllık komisyon geliri’ ve almak istediği ‘teminat limitine’ göre değişiklik gösteriyor. Söz konusu ürün,  her seferinde bir fiyatlama yapılmadan komisyon geliri ve istenen teminat limiti alternatifine göre tarifesi olan ve hemen satın alınabilir, ‘paket’ bir ürün. Yıllık komisyon geliri 5 milyon TL ve yıllık teminat limiti 1 milyon TL’ye kadar olan talepler için şartlar ve primler de belirlenmiş. Sözgelimi, bir acentenin yıllık komisyon geliri, 500.001 TL-1 milyon TL arasında olduğunu ve almak istediği teminat limitinin de 250 bin TL olduğunu düşünelim; bu durumda acentenin ödemesi gereken yıllık net prim tutarı da 2 bin 31 TL oluyor. 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasındaki kampanya süresinde ise acentenin ödeyeceği net prim 1.625 TL’ye inecek; bir başka deyişle acente 400 TL indirim alma şansına sahip olacak. Dileyen acente ise 2 bin 31 TL prim karşılığında teminat limitini 250 bin TL’den 300 bin TL’ye ücretsiz yükseltebilecek.

sorumluluk sigortası

2015 yılından beri başta Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) olmak üzere ulaşabildikleri tüm acente derneklerinde ve örgütlerinde ürünü tanıtmaya çalıştıklarını belirten Sevinç, “Mevcut acentelerimiz de ürünün satışında aktif rol alıyor. Poliçe satışımıza baktığımızda ürünün bilinirliğinin düşük olmadığını düşünüyorum; ancak sektörümüzdeki acente sayısına bakarsak da daha gidecek yolumuz olduğu kesin” diyor.

Yaz aylarında poliçeyi alacak acenteler avantajlı

Gulf Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Sevinç’ten aldığımız bilgilere göre, Gulf Sigorta; 1 Haziran-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek kampanyada yeni poliçe satın alacak acenteler için ise 2 farklı avantaj sunuyor. İsteyen sigortalılar, ödeyecekleri yıllık net prim üzerinden yüzde 20 indirim; isteyen sigortalılar ise prim indirimi yerine teminat limitinde ücretsiz yüzde 20 artış alabilecek. Sektördeki tüm acenteler, oldukça avantajlı bu kampanya şartlarından yararlanmak ve ürünün diğer detay bilgilerine ulaşmak için Gulf Sigorta’nın mevcut acenteler/brokerleri ya da bölge müdürlükleri ile direkt irtibata geçebilir.

‘Acentenin tüm portföyü için teminat sağlıyoruz’

Sevinç’e Gulf Sigorta’nın Mesleki Sorumluluk Sigortası ürününün, sektördeki diğer ürünlere göre farklarını ve avantajlarını da sorduk. Sektördeki muadil ürünlerde öncelikle teminat limitlerinin çok düşük ve yetersiz olduğunu belirten Sevinç, bununla birlikte şirketlerin bu poliçeyi sadece kendileri ile acentelik sözleşmesi olan acentelere ve sadece kendi portföylerinde olabilecek hata, kusur ve ihmallere karşı verdiklerini söylüyor.

Bu durumda da acentelerin tüm portföylerini teminata alabilmeleri için her çalıştıkları şirketten ayrı ayrı poliçe almalarının gerektiğini ifade eden Sevinç, “Bu da mümkün olamıyor. Bizim poliçemiz ise acentenin tüm portföyü için teminat sağlıyor; yani gerçek bir mesleki sorumluluk teminatı sunuyoruz. Paket üründe 1 milyon TL ye kadar (olay başı ve yıllık) limit alabilirler, bunun üstünde bir teminat limiti isteniyorsa bunu iş bazında değerlendiriyoruz, ayrıca sadece mesleki sorumluluk teminatı değil, savunma masrafları, mahkemeye katılma masrafları ve kayıp dokümanlarda ilave olarak alınabiliyor” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER