Tam kapanma sonrası otomobil fiyatları artacak mı?

0
73

Koronavirüsün otomotiv sektörüne olan etkileri devam ederken herkes; “ Tam kapanma sonrası otomobil fiyatları atacak mı? ” sorusunun cevabını merak ediyor.  

Koronavirüsün otomotiv sektörüne olan etkileri devam ediyor. Ülkemizde 29 Nisan 2021’de başlayan tam kapanmanın Ramazan Bayramı’ndan sonra 17 Mayıs 2021’de tamamlanması ile sıfır ve ikinci el araçlarda ertelenen taleplerin artması ve bununla beraber; üretimde bir süredir yaşanan aksaklıkları da değerlendirdiğimizde fiyatlarda hareketlilik bekleniyor. Kapanma süreciyle birlikte arabam.com ilanlarındaki araçların, ilanda kalma sürelerinde yaşanan artışlar da bu görüşü destekler nitelikte. Otomobil markalarının global yöneticileri de ikinci çeyreğin ilk çeyreğe göre daha zorlu geçeceğini ifade ederken, çip krizi ve bazı tedarik sıkıntıları gibi konular sıfır km araçlardaki tedariği olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Bu durumda sıfır araçlar ile birlikte 2. el araç fiyatlarındaki dalganlanma da artış yönünde kendini gösterebilir.

Fiyatı makul araçlar

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com; geçtiğimiz nisan ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. arabam.com’da verilen ilanlar incelendiğinde; 200 bin ile 300 bin arasındaki kilometre seviyelerinde görece yüksek araçlardaki artış dikkat çekiyor. En çok ilan ise 50.000 TL – 100.000 TL aralığındaki fiyatı daha makul sayılabilecek araçlar için verilmiş durumda.

Nisan boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli; yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, kilometre değerleri gibi temel verilere göre; kategorize edilmiş ikinci el arabam.com analizi şöyle:

En çok ilan verilen kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

En çok ilan verilen 10 marka

Renault, Nisan ayında da yüzde 20 ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile yine ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor.

En çok tercih edilen otomobil modelleri

İlanlara model özelinde bakıldığında nisan ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

Kasa tiplerine göre markaların Nisan ayı oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 1 düşüş yaşasa da yüzde 21 ile yine Nissan Qashqai`nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan; Chevrolet Captiva, Hyundai ix35, Peugeot 3008 ve Hyundai Tucson izliyor.

En çok hangi modellerin ilanları var?

arabam.com’da nisan ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 7.8 oranı ile 2017 modeller oldu. Bunu sırasıyla 2016, 2012 ve 2015 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların yüzde 14.3’ünü oluşturuyor. 2010 ve öncesi yıllara ait araçların ilan sayılarında küçük de olsa artış yaşanırken; yaşı daha genç olan araçların ilan sayılarında da küçük düşüşler gözlemlendi.

Motor macmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2-1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüzde 29; 1.4-1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların yüzde 53’ünü oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise yüzde 4’te kaldı.

50 bin TL-100 bin TL’lik ilanlar arttı

İlanlar içinde en yüksek payı nisan ayında da 50 binTL – 100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Diğer fiyat aralığındaki ilan sayılarında ise genel bir düşüş söz konusu. 100 bin TL – 150 bin TL aralığındaki araçlarda ise Nisan ayında da yüzde 1’lik artış gösteriyor ve ilanların yüzde 30.8’ini oluşturuyor.

Nisan ayında düz vitesli araçların sayısı arttı

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Düz vitesli araçlar Mart ayında yüzde 2’lik düşüş yaşayarak ilanların yüzde 67’sini oluşturmuştu. Nisan ayında ise yüzde 1’lik artış yaşayarak ilanların yüzde 68’ini oluşturuyor.

Yarı otomatik vitesli araçlar ise yüzde 1’lik düşüş gösteriyor ve ilanların yüzde 16’sını oluşturuyor. Düz vitesli araçlarda yakıt tüketimi daha az olduğundan ve otomatik vitesli araçlara göre daha ucuz olduğundan tüketicilerin uygun bütçeli araçlara yöneliminin olduğunu söylemek mümkün. Otomatik vitesli araçların ilan oranı ise yüzde 16 olarak devam ediyor.

LPG ve hibrit araçların ilan sayılarında artış gözlemlendi

Nisan ayında arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların oranı yüzde 18.36 oldu. Dizel motorlu araçlar ise yüzde 55.94 oranı ile birinciliği kaptırmıyor. Dizel araçları sırasıyla LPG; elektrikli ve hibrit araçlar oluşturuyor. arabam.com’da Mart ayında 66 adet elektrikli araç ilanı varken nisan ayında bu sayı 61’e düştü.

200 bin – 300 bin kilometrede yoğunluk devam ediyor

İkinci el ilan piyasasında Nisan ayında en çok 200 bin kilometre- 300 bin kilom tre arasındaki araçlar için ilan verildi. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli daraçlar için de ilan verilmeye devam ediyor. 50bin– 100 bin kilometre aralığındaki ilan oranlarında ise yüzde 1’lik düşüş yaşanıyor.

Özetle; 2021 yılı nisan ayında en çok “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Megane oldu. Motor hacmi 1.2-1.4 ve 1.4-1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 200 bin-300 bin kilometre aralığındaki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan da 50 bin lira-100 bin lira aralığındaki araçlar için verilmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz