19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

Bakan Çelik, tarım ürünlerinin sigortalanması için seferberlik başlattı

Doğal risklerin tamamının teminat altına alındığı 2017’yi, tarım sigortacılığı açısından seferberlik yılı ilan eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Çiftçilerimiz, doğal afet öncesinde kara gün dostu olan TARSİM’le buluşmalı” dedi.

23012017AGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 21 Ocak’ta, Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.

Toplantıda, 10 yılı aşkın sürede tarım sigortaları çerçevesinde yapılan çalışmalar, elde edilen sonuçlar ve 2017 yılına ilişkin yenilikler hakkında bilgi verildi. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu da katıldı.

Üreticilere 3.1 milyar TL hasar ödemesi yapıldı

Toplantıda yaptığı konuşmada ülke olarak ilk kez Devlet Destekli Tarım Sigortasıyla 2005 yılında tanıştıklarını açıklayan Bakan Çelik, TARSİM’le ilgili yasal düzenleme gerçekleştiğini ve 2006 yılının Haziran ayında TARSİM’le ilgili yasanın yürürlüğe girdiğini söyledi. Aradan geçen 10 yıl içerisinde toplam 5 milyar TL prim üretimi gerçekleştirildiği ve bu tutarın 2.3 milyar TL’sinin üreticiler tarafından ödendiğini açıklayan Çelik, “2.7 milyar TL’si ise devletimiz tarafından karşılandı. Buna karşılık üreticilerimize ödenen toplam hasar miktarı ise 3.1 milyar TL civarındadır. Devletimiz, bu tarımsal sigortayı gerçekleştiren üreticilerimize, meyvelerde don teminatında yüzde 67, kuraklıkta yüzde 60 ve diğer tüm teminatlarda ise yüzde 50 oranında prim desteği sağlıyor” dedi.

Bakan Çelik, 2017 yılının ilklerini açıkladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik

2017 yılında uygulamaya koyulan ilklerle birlikte, doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal riskleri sigorta kapsamına aldıklarını hatırlatan Bakan Çelik, bunların ülkemiz tarımı ve üreticisine çağ atlatacak devrim niteliğindeki yaklaşımlar olduğunu vurguladı. Çelik, bu ilkleri şöyle açıkladı: “Tüm Türkiye’de, 81 ilde, kuru alanda yetiştirilen buğday, kuraklık karşısında güvence altına alındı. Ürünler ile birlikte meyve ağaçlarını ve fidanlarını, kirazda yağmur kaynaklı miktar kaybını, asma yapraklarını, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara yönelik hırsızlık veya hırsızlık teşebbüsü temelli zararları teminat kapsamına almış bulunuyoruz. Doğal risklerin tamamının teminat altına alındığı 2017 yılını, tarım sigortacılığı açısından bir seferberlik yılı ilan ediyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Yani doğal afet nedeniyle, ürünlerine bir zarar geldiği zaman, feryat etmek değil, bu feryat öncesinde, kara gün dostu olan TARSİM’le buluşmalarının kendileri açısından çok daha doğru olacağını belirtmek istiyorum.”

TARSİM’in bugünlere gelmesinde pek çok kurumun ve şahsın emeği olduğunu belirten Çelik, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu 10 yıl içerisinde, büyük emekler neticesinde TARSİM, bu büyük mesafeleri kat etmiş bulunuyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığımızdan, sigorta şirketlerimizden, ziraat odalarımızdan ve tüm paydaşlarımızdan TARSİM çalışanlarımıza kadar herkesin büyük gayretleri oldu. Tüm emeği geçenleri kutluyorum. Yeni uygulamaların Türk çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER