23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

TARSİM Antalya’da hasar tespiti yapıyor. Ödemeler haftaya

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Antalya’ya meydana gelen hortum felaketinden sonra çalışmalara hızlı başladı. 60 kişilik eksper grubu hasar tespiti yaparken, hasar bedellerinin de önümüzdeki hafta içinde üreticilere ödenmesi planlanıyor.

Tarım Sigortaları (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Antalya’da hortumun zarar verdiği tarım alanlarındaki hasarın tespiti için 60 kişilik eksper grubunun çalıştığını söyledi. Milliyet Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlanan habere göre Satoğlu, hasar ödemelerinin de önümüzdeki hafta içerisinde üreticilere yapılacağına dikkat çekti.

Cemil Satoğlu, Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerinde hortum nedeniyle hasarların oluştuğu tarım alanlarında incelemelerde bulundu. Antalya’nın sahil kıyısı boyunca hem sera hem de açık tarımsal alanda hasarların oluştuğu ciddi bir afet yaşandığını belirten Satoğlu,  “Önceki günden itibaren TARSİM’e 500 civarında sera, 400 civarında da açık alanda hasar ihbarı geldi. Bu sayının toplamda 1500’e kadar çıkmasını tahmin ediyoruz” dedi.

Geçen sene ödenen rakamın üzerine çıkar

İhbarlar doğrultusunda TARSİM tarım sigortaları eksperlerinin sahada çalışmalarına başladığını belirten Satoğlu, “60 eksper çok hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürüyor. En azından üreticilerimizin afet kaynaklı bu mağduriyetlerini gidermiş olacağız. Pazar gününe kadar tespitler tamamlanacak, daha sonra net tabloyu görmemiz mümkün olacak. Geçen yılki afette Antalya’ya ödediğimiz rakam yaklaşık 25 milyon lira. Bu yıl bunun daha üstünde bir hasar ödemesini Antalyalı üreticilerimize yapmış olacağız” diye konuştu.

Doğal afetler sigortaya duyarlılığı artırdı

Antalya’da son yıllarda doğal afetlerin yoğun yaşandığını ve bu durumun Antalyalı üreticilerin TARSİM tarım sigortalarına karşı duyarlılığını artırdığını ifade eden Satoğlu, şunları söyledi: “Örneğin geçen yıl Antalya’da sigortalı sera alanının yaklaşık 40 bin dekar civarındayken bu yıl rakam 60 bin dekarın üzerine çıktı. Seralardaki sigortalıkta yüzde 50 oranında artış gerçekleşti. Antalya’da Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 48 bin civarında üretici var. Poliçe sayımız ise yaklaşık 26 bin. Yani ÇKS kayıtlı üreticilerimizin yarıdan fazlası TARSİM poliçesi yaptırıyor. Afetlerin getirdiği sonuçlara karşı üreticilerimiz kendilerini korumaya çalışıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER