1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

TARSİM asma yaprağını sigorta kapsamına alma yolunda

doğal-organik-asma-yaprağıTARSİM ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında, asma yaprağının Devlet Destekli Tarım Sigortası kapsamına alınması için çalışmalar başladı

Son yıllarda ticaretinin de artması ile birlikte tarımsal üretimde önemli bir gelir kaynağı haline gelen asma yaprağı ile ilgili üretici taleplerini değerlendiren TARSİM, asma yaprağının teminat kapsamına alınmasına ilişkin çalışmalarına başladı. Üç yıl devam etmesi planlanan proje kapsamında, bağda üzümün sigortalanabildiği gibi, asma yaprağının da sigortalanabilmesi için gerekli verilerin oluşturulması, uygun poliçe düzenlemesinde dikkat edilecek kriterlerin belirlenebilmesi, yaprak alım sıklığının ve yoğunluğunun üzüm verimine ve kalitesine etkisinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, proje kapsamında ilk yıl Manisa – Alaşehir ve Denizli – Çal ilçelerinde deneme bağları oluşturularak, uygulamaların başladığı, ikinci yılda Tokat ilinde aynı uygulamanın yapılacağı ve üç yılın sonunda ise elde edilen verilerin değerlendirilerek, asma yaprağının sigortalanabilmesi açısından gerekli kriterlerin ortaya konulacağı bildirildi.

Denizli’nin Çal ilçesinde proje ile ilgili gerçekleştirilen ilk toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, Pamukkale Üniversitesi Çal Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysel Yeşilyurt Er, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Pırlak, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Güven Solakoğlu ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Teknik Müdürü Necati İçer ve Çal Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ezgi Okan katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER