30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

TARSİM’ den Antalyalı üreticilere hasar ödemesi

TARSİM, geçtiğimiz hafta Antalya’da etkili olan doğal afetler nedeniyle tarım faaliyetlerinin etkilendiğini açıkladı.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), geçen hafta Antalya’da meydana gelen doğal afetler nedeniyle sigortalı üreticilerden son bir hafta içerisinde Bitkisel Ürün ve Sera Sigortaları branşlarında 1.000 üzerinde hasar ihbarı alındığını açıkladı. Söz konusu ihbarlarda, Sera Sigortası branşı ile Bitkisel Ürün Sigortası branşında portakal ve arpa gibi ürünler öne çıkarken mevcut durum dikkate alındığında yaklaşık 61,5 milyon TL hasar ödemesinin yapılmasının öngörüldüğü aktarıldı.

Ekspertiz çalışmaları sürüyor

TARSİM’den yapılan açıklamada, açık alanda ve örtü altında sürdürülen tarımsal faaliyetlerin etkilendiği, sigortalı üreticilerden dolu, fırtına, hortum, don ve sel-su baskını gibi sebeplerle alınan ihbarlar doğrultusunda sahada ekspertiz çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

TARSİM‘in üreticilere, beklenmedik anlarda ve şiddette meydana gelen doğal afetlerin tarımsal üretime verdiği zararlara karşı, tarım sigortalarını vakit kaybetmeden yaptırmaları çağrısında bulunduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üreticiler, bitkisel ürünlerini ve seralarını, sistemdeki üye sigorta şirketlerinin yetkili acentelerine başvurarak çeşitli indirim fırsatları ve devlet prim desteği imkânı ile güvence altına alabiliyor. Sera Sigortası’nda, dolu, deprem, taşıt çarpması, fırtına, hortum, yangın, heyelan, sel ve su baskını ile kar ağırlığı riskleri nedeniyle meydana gelen zararlar, enkaz kaldırma masrafı, yüksek tünelde yetiştirilen ürünler ile plastik örtü, alçak tünelde yetiştirilen ürünler ve seralarda üretimi yapılan saksılı süs bitkileri teminat kapsamında bulunuyor. Sigortalı seraların, teminat kapsamında olan bir risk sebebiyle hasar görmesi halinde tazminat hesabı, Genel Şartlar, Tarife ve Talimatlarda belirtildiği gibi poliçedeki sigorta bedelleri üzerinden yapılıyor. Üreticiler sera maliyetlerindeki fiyat artışlarından kaynaklı olarak ilerleyen dönemlerde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçebilmek için yetkili acenteler aracılığıyla mevcut poliçelerindeki sigorta bedellerinin, güncel rayiç değerler üzerinden revize edilmesi talebinde de bulunabiliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER