30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

TARSİM'den eksperlere eğitim…

tarsim_eksper_egitimTARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü, üreticiye en üst düzeyde hizmet sunulabilmesi amacıyla, 27-28 Şubat tarihlerinde, Manisa Öğretmenevi Konferans Salonunda, risk inceleme ve hasar tespit organizasyonunu gerçekleştiren Tarım Sigortaları Havuzu Eksperleri’ne yönelik eğitim düzenledi.

Eksperlerin tecrübe ve bilgi birikimlerinin arttırılması amacıyla teorik olarak düzenlenen eğitimde, mobil ekspertiz çalışmaları, hasar tespit ve tablet bilgisayar uygulamaları, bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar, bağ hasar tespit yöntemi, meyve ağaçları hasar tespit yöntemi, zeytin hasar tespit yöntemi, tarla ürünleri hasar tespit yöntemi, sera risk inceleme ve bitkisel ürün risk inceleme yöntemleri gibi başlıklara değinildi.

Eğitim toplantısına, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Nuri Şeyda Sorman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, Tarım Sigortaları Çalışma Grubu Sorumlusu Hayri Yılmaz, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Sayın Hasan Çebi, Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, Bilgi Teknolojileri Müdürü Sultan Özbayrak, Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, Manisa Bölge Müdür Yardımcısı Müjdat Çubukçu ve eksperler katıldı.

Eğitim toplantısında açıklamalarda bulunan, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Nuri Şeyda Sorman, bölgedeki ve tarımdaki desteklerden söz ederek, üreticilerin zararlarını karşılayan TARSİM’in önemli bir kurum olduğunu ve bu kurumun doğal afetlere karşı tek ve en etkili çözüm yolu olduğunu vurguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, eksperlerin üreticiye, güler yüzlü, pozitif yaklaşmaları, onları bilgilendirmeleri gerektiğinin altını çizerek, adil bir anlayışla gerçekleştirilecek ekspertiz çalışmalarının, ülkemizdeki Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, 2013 yılında bölgede 54.000 hasar tespit çalışmasının sorunsuz ve kısa sürede yapıldığını belirtti ve emeklerinden dolayı eksperlere teşekkür etti. Karakurt, bundan sonraki ekspertiz çalışmalarında da aynı özen ve adaletli yaklaşımın devam etmesinin, Sistem için önemli olduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Sayın Hasan Çebi, doğal afetlere karşı tek çözümün TARSİM olduğunu, bu Sistem’in 2013 yılında ne kadar etkili işlediğine dikkat çekti.

Programda son olarak söz alan Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım ise, Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında 2013 yılında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER