16 Ağustos 2022, Salı
spot_img

Hayvan yetiştiricilerine 970 bin TL hasar ödemesi

TARSİM, 26-27 Haziran tarihlerinde Düzce, Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel ve su baskını olaylarında büyükbaş hayvanları zarar gören ve hasar dosya işlemleri tamamlanan 8 sigortalı yetiştiriciye toplam 970 bin TL hasar ödemesi yaptı.  
 

TARSİM tarafından 26-27 Haziran tarihlerinde başta Düzce, Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel ve su baskını hadiseleri sonucu büyükbaş hayvanları zarar gören ve hasar dosya işlemleri tamamlanan 8 sigortalı yetiştiriciye toplam 970 bin TL hasar ödemesi yapıldı.

Bir yetiştiriciye 823 bin TL ödeme

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, 970 bin TL hasar ödemesinin 823 bin TL’sini sel-su baskını nedeniyle 124 baş hayvanı zarar gören bir yetiştiricinin alacağı belirtilirken söz konusu üreticinin, 5 bin 300 TL prim ödemesi yaparak toplamda 229 hayvanını Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası ile güvence altına aldığı aktarıldı.
 
TARSİM tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde yıllardır büyükbaş hayvancılık işletmelerimizin güvencesi olan TARSİM, yetiştiricilerimize can suyu olmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz Haziran ayında, Düzce başta olmak üzere Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel ve su baskını afeti sonucunda, toplam 136 sigortalı büyükbaş hayvan (süt sığırı ve manda)  zarar görmüştür. Eksperler tarafından gerçekleştirilen hasar tespit işlemlerinin ardından, dosyaları tamamlanan 8 sigortalı yetiştiricimize toplam 970 bin TL hasar ödemesi yapılacaktır. Söz konusu hasar ödemelerinin 823 bin TL’si, 229 baş hayvanını tarım sigortası ile 5 bin 300 TL’ye güvence altına alan ve sel-su baskını afeti nedeniyle 124 hayvanı zarar gören tek bir yetiştiriciye yapılacaktır.”   

Yetiştiricilerimiz Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortalarını yaptırmalı

TARSİM’in Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası kapsamında, 40 bin TL sigorta bedeli olan bir büyükbaş hayvan, her türlü doğal afet, kaza, vahşi hayvan saldırısı, yılan ve böcek sokması, zehirli çayır otları ve yeme bağlı zehirlenmeler ile yangın ve infilak risklerine karşı 126 TL gibi son derece uygun primle güvence altına alındığı belirtilen açıklamada “Yetiştiricilerimize vakit kaybetmeden Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortalarını yaptırmalarını ve beklenmedik risklere karşı hayvanlarını yüzde 50 devlet prim desteği ile üye sigorta şirketlerinin yetkili acenteleri aracılığıyla güvence altına almalarını tavsiye ediyoruz.” denildi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER