16 Haziran 2021, Çarşamba
spot_img

TARSİM’den uyarı: Sera sigortası yaptırmanın tam zamanı!

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticileri sera sigortalarını zaman kaybetmeden yaptırmaları konusunda uyardı. TARSİM yaptığı açıklama ile poliçe düzenlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında üreticileri bilgilendirdi.

TARSİM, üreticileri uyardı. Kurumdan yapılan açıklamada, bu yıl gerçekleşen dolu, hortum ve fırtına nedenli hasarlardan ötürü seraların büyük ölçüde zarar gördüğüne dikkat çekilirken, üreticiler Sera Sigortası yapmaya davet edildi. TARSİM’den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Devlet Destekli Sera Sigortası Genel Şartlar ile tarife ve talimatlar doğrultusunda, standartlara ve projesine uygun olarak tesis edilmiş seraların içindeki ürünlerle birlikte sera konstrüksiyonu, örtü malzemesi ve içindeki teknik donanımı, yapılacak risk değerlendirmesi sonucuna göre dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını nedeniyle meydana gelen kayıp ve zararlara karşı sigortalanabiliyor. Ayrıca üreticiye, çeşitli ödeme kolaylıklarının yanı sıra primleri için %50 devlet desteği de sunuluyor. Sigorta yaptırmak için tek ön koşul; seraların Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS’ye) kayıtlı olması. Sonrasında yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla poliçeler kolaylıkla düzenlenebiliyor. Poliçe düzenlenmesi aşamasında üreticilerimizin poliçesini dikkatlice okuması, teminat kapsamında yer alan riskleri öğrenmesi büyük önem arz ediyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER