19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

TARSİM’den üzüm üreticilerine sigorta hatırlatması

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, üzüm ürünü için poliçe tanzimlerinin 28 Şubat’ta sona erdiği bildirildi. Üreticilere yüzde 67’ye varan devlet desteğinden faydalanarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydolmaları veya kayıtlarını yenilemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

 Üreticilerin “üzüm” ürünü için bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada; yeni yıl itibarıyla bu üründe olgunlaşmadan hasat dönemine kadar olan dönemde yağmur teminatının da kapsama alındığı hatırlatıldı.

TARSİM‘den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde aniden ve şiddetli bir şekilde yaşanan sel su baskını, hortum, dolu, vb. felaketler neticesinde, ürünler ve seralar ciddi düzeyde zarar görmüş; hepimizi derinden yaralayan can kayıpları yaşanmıştır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; üreticilerin, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvence TARSİM’dir.

ÇKS’ye kayıt olun veya kaydınızı güncelleyin

Şimdi vakit kaybetmeden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunuz ya da kaydınızı güncelleyiniz. Sonrasında poliçe düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla; üzüm ürününüzü dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel-su baskını ile yağmur risklerinin neden olduğu miktar kaybına; dolu riskinin neden olduğu kalite kaybına ve bu risklere ilave olarak; çiçeklenme dönemi de dahil olmak üzere, don riskinin neden olduğu miktar kaybına karşı sigortalatınız!

Ayrıca asmalarınızın kendisi ile fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile; sel ve su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı; bağlar için dolu ağı ve örtü ile destek (telli terbiye) sistemleri ise; dolu, dolu ağırlığı, fırtına, hortum, deprem, yangın, sel ve su baskını, taşıt çarpması risklerine karşı güvence altında.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER