19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

TARSİM’e Bakanlık’tan hasar fazlası desteği

Devlet tarafından TARSİM’e taahhüt edilecek hasar fazlası desteğe ilişkin prim oranları belirlendi. Hasar fazlası durumunda söz konusu destek tutarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM), devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası desteğe ilişkin prim oranları belirlendi. Bakanlar Kurulu’nun ‘Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Kararı’, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TARSİM tarafından 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında imzalanan sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan, ancak reasürans ve retrosesyon yoluyla transferi yapılamayan risklerin prim oranları tespit edildi.

Her bir yıl itibarıyla hasar prim oranı, havuzun üstünde kalan kısım için yüzde 75 ile yüzde 90 arasında, havuzun ve havuza iş temin eden sigorta şirketlerinin üzerinde taşıdıkları kısım için yüzde 150 üzeri, münhasıran don, şap hastalığı riski, sera ve su ürünleri branşları ile ilgili olarak yüzde 180’i aşan kısmı için tamamı itibarıyla hasar fazlası desteği taahhüt edildi. Bu kapsamda, hasar fazlası desteği ihtiyacı ortaya çıkması durumunda söz konusu tutar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden TARSİM’e aktarılacak.

Söz konusu karar, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER