16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

TARSİM’in eksper sınavının tarihi açıklandı

TARSİM’in düzenlediği Eksper Performans Değerlendirme Sınavı’nın tarihi 23 Mart olarak açıklandı. SEGEM kontrolünde düzenlenecek sınavlara Tarım Sigortaları Havuz Eksper Listesine kayıtlı olan eksperler girebiliyor. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

TARSİM’in her yıl düzenlediği Eksper Performans Değerlendirme Sınavı’nın tarihi açıklandı. Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) kontrolünde düzenlenecek olan sınav 23 Mart’ta yapılacak. Sadece Tarım Sigortaları Havuz Eksper Listesine kayıtlı olan eksperlerin girebildiği sınavın son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

Sınavlar 8 ilde düzenlenecek

Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Giresun, İstanbul, İzmir ve Malatya’da düzenlenecek olan sınavlara giriş ücreti olarak 151 lira isteniyor. Sınava girecek olanların, belgelerini sınav tarihinden beş gün önce teslim etmeleri gerekiyor.

Eksperlerin sınava, Tarım Sigortaları Havuz Eksper Listesine kayıtlı oldukları branş bazında girmeleri zorunlu. Her iki branşta da (bitkisel ürün, hayvan hayat) listeye kaydı bulunan eksperlerin tek bir branş seçerek başvuruda bulunması gerekmekte.

Eksper Performans Değerlendirme Sınavı, Havuz uygulamalarına, eksperlerin ne kadar adapte olduklarını ve kendilerini ne kadar geliştirdiklerini ölçmek için düzenleniyor. Ayrıca, uygulamalar ile saha çalışması sırasında, yapılanlar arasındaki farklılıkları en aza indirgemek de hedefleniyor.

Performans Değerlendirme sınavı, çoktan seçmeli test usulü olup, Bitkisel Ürün Sigortası ve Hayvan Hayat Sigortası olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Her branşa ait 100 soru şu konuları içeriyor:

  • Destekli Tarım Sigortalarına ait genel şartlar
  • Tarife ve talimatlar, sigortacılık genel bilgileri
  • Hasar tespit uygulamaları
  • Eksper çalışma esasları ve mesleki konular

Soruların yüzde 10’u sigortacılık genel bilgileri… Yüzde 10’u Tarım Sigortaları Kanunu ve Cumhurbaşkanı Kararları ile Eksper Disiplin Yönergesinden… Yüzde 80’i de eksper çalışma ve uygulama esasları, mesleki konular, hasar tespit ve risk inceleme konuları ile Devlet Destekli Tarım Sigortalarına ait genel şartlar ile tarife ve talimatlardan oluşuyor.


Ekleri indirmek için tıklayınız.

Acente şubeleri de Sigorta Adası’nda buluşuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER