23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

‘Teknik personel zorunluluğu’ acenteleri ikiye böldü

Sigortamedya, son anketinde SAİK tarafından geçtiğimiz aylarda çıkan tüzel kişilerde ve şubelerde teknik personel zorunluluğunun kaldırılması kararına yer verdi. Rekor bir katılımın olduğu ankette yüzde 52’lik kesim ‘olumsuz’ yanıt verirken, yüzde 48’lik bir katılımcı ise ‘olumlu’ görüş bildirdi.

SİGORTAMEDYA

Düzenlediği anketlerle sektöre yön veren Sigortamedya, son anketi ile de sektörün önemli bir sorununa parmak bastı. Ankette, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin (SAİK) 30.10.2018 tarihli kararı ile Tüzel kişilerde ve şubelerde teknik personel zorunluluğunun kaldırılmasına yer verildi. Katılımın yoğun olduğu ankette çoğunluk kararı ‘olumsuz’ olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz aylarda SAİK tarafından tüzel kişilerde ve şubelerde teknik personel zorunluluğunun kaldırılmasına karar verildi. Sektöre önemli ölçüde etkileyen bu karar özellikle taşra acentelerini ciddi anlamda etkiliyor. Hatta bu konuda geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu, (TÜSAF), “İcra Komitesi’nin bu kararı tekrar gözden geçirmesini beklemekteyiz” açıklaması yapmıştı.

Biz de Sigortamedya olarak sektörün bu konudaki görüşünü masaya yatırmak istedik. Düzenlediğimiz ankette katılımcılara, ‘Sigorta acentelerinde teknik personel zorunluluğunun kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ diye sorduk. Ankete katılımcılar, ‘Olumlu’ veya ‘Olumsuz’ şeklinde oy kullandı. Rekor bir katılımla toplam 4 bin 182 kişinin oy kullandığı ankette yüzde 52’lik kesim kararı ‘olumsuz’ olarak değerlendirirken, yüzde 48’lik kesim ise ‘olumlu’ yanıtını verdi.

ANKET SONUCU

[graphs height=”28″ strips=”true”]
[graph title=”Olumlu” score=”52″ color=”#eeee22″ text_color=”#0c0202″]
[graph title=”Olumsuz” score=”48″ color=”#71b3c4″ text_color=”#0c0303″]
[/graphs]

Seçim vaadi miydi?

Ankete olumsuz yanıt verenlerin çoğunluğunun bu konu ile ilgili görüşü ise ortak. Özellikle anketin altına yapılan yorumlarda bu daha net bir şekilde ortaya çıktı. Yapılan yorumlarda özellikle SAİK Başkanı’nın hangi sebepten dolayı bu zorunluluğu kaldırdığına dikkat çekerken, bunun bir seçim vaadi olup olmadığını sordu. Yapılan yorumlar arasında, “SAİK Başkanının böyle bir kararı neden gün yüzüne çıkardığını kestirmek zor. Biz taşra acenteleri kırk kanaat Pazar kazanmaya çalışırken tüzel kişilik acentelerde teknik personel zorunluluğunun neden kaldırıldığını anlamıyoruz. Bu kaldırılmazsa SAİK seçimlerini kazanılması için şartlı bir anlaşma mı diye soruyoruz?” ifadeleri yer aldı.

 

 

1 Yorum

  1. Şubesi olmayan tüzel acentenin bireysel acenteden ne farkı var ozaman bu yapılan karar çok yerinde bir karar olmuş teşekkür ederim emeği geçenleri kutluyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER