22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

“Toplumsal cinsiyet kalıpları sporda da kırılmalı”

Türk sporunda kadınların hak ettiği yeri almaları için destek olunması gerektiğini açıklayan HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Cinsiyet ayırımının kaldırılması için çalışmak hepimizin görevidir” dedi.

Kadınların spora katılım oranı gerek kamu gerekse özel sektör tarafından yapılan yatırımlar ve destekler ile her geçen yıl artıyor. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son verilere göre, 2002 yılında 66 bin 356 olan lisanslı kadın sporcu sayısı, 18 yılda 25 kat artarak 1 milyon 729 bin 558 oldu. Türk sporunda kadınların hak ettiği yeri almaları için desteklerin devam ettirilmesi gerektiğini belirten HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Kadınlara verilen hakları korumak, kadının iş ve sosyal yaşamında çağdaş ve saygın yerini alabilmesi, cinsiyet ayırımının kaldırılması için çalışmak hepimizin görevidir” dedi.

Desteğimiz artarak devam ediyor

Hancıoğlu, her 3 lisanslı sporcudan birini kadınların oluşturduğunu belirterek, kadın branşlarına verilen desteklerin sürdürülebilirliği olmazsa yakalanan gelişmelerin anlamı olmayacağını ifade etti. Hancıoğlu, şunları kaydetti:

“Türk sporunda kadınlarımızın hak ettiği yeri almaları için onlara fırsatlar sunarak desteklerin devam ettirilmesi gerekiyor. Bunu sadece devletten beklemek olmaz, özel sektör de elinden geleni yapmalı. Kadınlara verilen hakları korumak, kadının iş ve sosyal yaşamında çağdaş ve saygın yerini alabilmesi, cinsiyet ayırımının kaldırılması için çalışmak hepimizin görevidir. Bu amaç doğrultusunda sponsorluklarımız içerisinde bir anlamda fırsat eşitliği yaratma ve kadınları her alanda destekliyor olma gururunu yaşattığı için kadın takımlarımızın yeri bizlerde ayrıdır.”

10 farklı kadın takımına ve 2 bireysel sporcuya destek oluyoruz

Toplumsal cinsiyet kalıplarının sporda da kırılması gerektiğini vurgulayan Ceyhan Hancıoğlu, “Ne yazık ki ülkemizde kadın takımları, erkek takımlarına oranla sponsor bulmakta çok zorlanıyor. Aksine kadınların dezavantajlı konumuna dikkat çekmek ve bu durumun tersine dönmesi gerektiğini vurgulamak adına kadın branşları ve sporcuları daha çok desteklenmeli. Biz de bu bakış açışı ile 11 yıl önce 1 takım ile çıktığımız bu yolculuğu 10 farklı kadın takımına ve 2 bireysel sporcuya destek olarak sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hancıoğlu, sporun gerek sponsorların gerekse taraftarların destekleri ile ayakta durulabilen bir alan olduğuna dikkati çekerek, “Yeterli desteği göremediği için kapatılmak durumunda kalan şubelere hepimiz şahit oluyoruz. Hal böyle olunca branş ayrımı olmaksızın kadın takımlarımıza artan desteğimizi artırarak devam ediyoruz ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bizlere de kadın takımlarımızın başarılı yolculuklarını heyecanla takip etmek kalıyor. Bu vesileyle tüm kadınların, 18 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER