3 Temmuz 2022, Pazar
spot_img

“Trafik artık sektörün ana gündem maddesi olmayacak”

TBMM’de trafik sigortası ile ilgili kanun teklifinin görüşülmesini yerinde izlemek için Ankara’ya giden SEDDK Başkanı, “Bugün umarım hayırlı haberleri sizlere de veririm” dedi.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Sigorta sektörünün her geçen gün hızla geliştiğine dikkat çeken SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, “SEDDK olarak sigortalıların korunması, finansal istikrara en üst düzeyde katkı sağlamak ve piyasa düzenini tesis etmek üzere üç amaç üzerinde hareket ederek sizlerin de desteği ile önemli adımlar attık. Adımları bundan sonra hızlandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin Genel Kurulu’nda konuşan SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, toplantıya Ankara’dan katıldı. Bugün TBMM’de trafik sigortası ile ilgili kanun teklifinin görüşülmesini yerinde izlemek için Ankara’ya giden Gürsoy, “Bugün umarım hayırlı haberleri sizlere de veririm” dedi.

Gürsoy, “Trafik sigortalarının artık sektörün ana odağından çıkmasını arzu ediyoruz. Trafik sigortası ile ilgili hazırlanan kanun düzenlemesi bugün Meclis gündemine de geliyor. Artık sektörün en önemli belirsizliklerinden biri çözüme kavuşacak. Söz konusu yasanın meclisteki çalışmalarına bizzat katılarak trafik sigortasında yaşanan bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için destek veren başta TSB olmak üzere tüm paydaş kurumlara teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Doğrudan tazminde dünya uygulamalarını inceliyoruz

Daha önce SEDDK olarak trafik sigortasında reform niteliği taşıyan değişiklikler yapılacağını açıkladıklarını kaydeden Gürsoy, “Zorunlu trafik sigortasında hizmet kalitesinin yükseltilerek doğrudan tazmin sistemine ilişkin en iyi dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için en önemli modelin geliştirilmesini arzu ediyoruz. Yine sigorta skorunu ile iyi ve kötü sürücü ayrımının yapılması açısından önemsiyoruz. Bunlar gerçekleştiğinde inanıyoruz ki sektörü yıllardır meşgul eden trafik sigortası konusunun gündemimizden çıkacağını umut ediyoruz. Böylelikle sigortacılığın asıl gelişim alanlarına odaklanabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Şehir hastaneleri TSS’ye entegre edilebilir

Pandemi nedeniyle sağlık sigortasına olan ilginin ciddi oranda arttığını da kaydeden Gürsoy, “Bu ürününün daha da geliştirilmesi için önemli çalışmalarımız var. Kamunun yükünün azaltılmasına hizmet eden TSS’nin daha geniş bir tabana yayılması için şehir hastaneleri ile entegre edilmesi gibi çok yönlü projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Şirketleri katılım sigortacılığına davet ediyoruz

Konuşmasında katılım sigortacılığını çok önemsediklerine dikkat çeken Gürsoy, “Bu alanda önemli bir potansiyel görüyoruz. Yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyduk. Daha esnek, daha sürdürülebilir bir model kurguladık. Bu alana girmek isteyen şirketleri özellikle davet etmek istiyorum. Bu alanda uluslararası arenada Türkiye’nin lider ülke olacağına inancımız tam” diye konuştu.

Gürsoy, finansal sigortalarda ise sektörün önünü açacak düzenlemelerin yapılmasına katkılarının süreceğine de vurgu yaparak, “Öte yandan sektörümüzde kurumsal yönetimi güçlendirme kapsamında çok önemli bir yönetmelik taslağı hazırladık. Bu taslak günümüz gereksinimlerini kapsayacak çok önemli yenilikler içeriyor. Teknik karşılıklar yönetmelik taslağını da yakında sizlerle paylaşıyor olacağız” dedi.

BES ile ilgili esasları sektöre yakında duyuracağız

BES tarafında ise 18 yaş altı gençlerin sistemi girişinin artık kanunlaştığını kaydeden Gürsoy, konu ile ilgili şunları söyledi: “Bununla ilgili esasları sektöre yakında duyuruyor olacağız. Vakıf ve sandıkların BES’e devri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yolumuz açık. BES’in başarı hikâyesinin devam edeceğine inancımız tamam. Cazip imkânlarla bunu vatandaşa sunulmasını sağlayacak imkânlar üzerinde çalışıyoruz. Atacağımız bu adımların hem sigortacılık hem de BES ürünlerini tabana yayılması için önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.”

Yıllık gelir sigortası ürünleri geliyor

Gürsoy, ayrıca vatandaşlarıa düzenli bir emekli maaşı sunmayı hedefleyen yönetmelik Yıllık Gelir Sigortası ürünlerinin de yolunu açmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yol haritamızı hazırlıyoruz

Gürsoy, üzerinde çalıştıkları bu yenilikleri somutlaştıracak belge olarak ise hazırlayacakları 5 yıllık SEDDK Stratejik Planı’nı gösterdi. Gürsoy, şöyle devam etti: “Bu belge sahip olduğumuz denetleme ve düzenleme anlayışı yansıtacak. Kurumumuzun yol haritası olacak. Böylelikle sektöre ilgi gösteren yatırımcılara da öngörülebilir bir vizyon sağlamayı amaçlıyoruz. SEDDK olarak bu noktada sektörden beklentilerimi ise şöyle sıralayabilirim. Sigorta şirketlerinin sağlıklı büyümesi bizim için önemli. Sigortacılık ve özel emeklilik hizmetlerinin sigortalılara ve katılımcılara en uygun bir şekilde sunulması çok önemli Sigortalılar ve katılımcılar için kattığımız değeri aldığımız takdirde daha istikrarlı büyüyeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER