Trafik poliçesinde süre uzadı, vatandaş rahat nefes aldı

0
31

Trafik sigortasında, Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan motorlu araç işletenleri için ilave prim alınmaksızın, poliçe süresi 31 Mayıs’a kadar uzatılacak. Ancak, sigorta şirketleri diğer motorlu araç işletenler için de sigorta süresinin uzatılması uygulamalarını bu ay sonuna kadar sürdürebilecek.

SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

Koronavirüs (Covid-19) salgını, Türkiye’yi etkilemeye devam ederken, salgının ekonomi üzerindeki etkileri nedeniyle bunalan vatandaşlara zorunlu trafik sigortasında (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk) rahat nefes aldıracak uygulamalar sürüyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) tavsiye kararından sonra, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü de 29 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde konu ile ilgili 2 önemli duyuru yayımladı. Yapılan düzenlemeye göre, Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan motorlu araç işletenleri için ilave prim alınmaksızın, poliçe süresi 31 Mayıs’a kadar uzatılacak. Ancak, tavsiye kararı doğrultusunda hareket eden sigorta şirketleri diğer motorlu araç işletenler için de sigorta süresinin uzatılması uygulamalarını 31 Mayıs’a sürdürebilecek.

6 taksit yapılacak

Düzenlemeye göre, sigorta ettirenin talebi halinde en az 6 taksit yapılacak. Mayısta tahsilat yapılmayacak; taksitlendirme hazirandan itibaren başlayacak. ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ kapsamındaki poliçeler için de poliçe bitiş tarihi, 30 Nisan-31 Mayıs arasında olan poliçelerin geçerlilik süreleri, ilave prim alınmaksızın 1 ay süre ile uzatıldı.


Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili önemli gelişmeleri kısaca hatırlayacak olursak, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, 23 Mart tarihli, 2020/4 sayılı ‘COVID 19 Salgınına İlişkin Alınan Tedbirler Hakkında Sektör Duyurusu’nun 5’inci maddesiyle, 30 Nisan’a kadar trafik sigortası poliçelerinin yenilenmesinde ilave bir prim uygulanmayacağına hükmetti. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 21 Nisan’da yayımladığı tavsiye kararı ile Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamına girmeyen zorunlu trafik sigortalarında ve Otobüs Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortaları’nda, uygulama yöntemi şirketlerin inisiyatifinde olmak üzere; yenilenen poliçe primlerinde indirim ve/veya gerekli durumlarda teminat sürelerinin uzatılması ile şirketlerin gerekli göreceği diğer kolaylaştırıcı uygulamaları tavsiye etti.

Süre 1 ay uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün 1 Mayıs’ta yayımladığı, ‘Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Gecikmeden Dolayı Sürprim Uygulaması, Primlerin Taksitlendirilmesi ve Riskli Sigortalılar Havuzu Konusu Poliçelerin Vadelerinin Uzatılmasına İlişkin Sektör Duyurusu’nda (2020/7) Değişiklik Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu’nda (2020/8), Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan motorlu araç işletenleri için ilave prim alınmaksızın poliçe süresinin 31 Mayıs’a kadar uzatılması hükmedildi. 29 Nisan’ta yayımlanan sektör duyurusunun 2’inci maddesinde de “Tavsiye kararı doğrultusunda hareket eden sigorta şirketlerinin, ilave prim alınmaksızın sigorta süresinin uzatılması uygulamalarını en erken 31.05.2020 tarihine kadar devam ettirmelerine” karar verildiği kaydedildi.

Trafik sigortasındaki son yenilikler ne?

  • Covid-19 salgını nedeniyle ‘sokağa çıkma yasağı uygulanan motorlu araç işletenleri’ için poliçe süresi 31 Mayıs’a kadar uzatılacak.
  • Sigorta şirketleri, diğer motorlu araç işletenler için de ilave prim alınmaksızın, sigorta süresinin uzatılması uygulamalarını, 31 Mayıs’a kadar devam ettirebilecek.
  • Sigorta ettirenin talebi halinde en az 6 taksit yapılacak; mayısta tahsilat yapılmayacak.  
  • ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ kapsamındaki poliçeler için de poliçe bitiş tarihi, 30 Nisan-31 Mayıs arasında olan poliçelerin geçerlilik süreleri, ilave prim alınmaksızın 1 ay süre ile uzatılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz