5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

Trafik sigortası primlerinin belirlenme sıklığı serbestleşti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  trafik sigortasında prim belirleme sıklığının serbestleştiğini belirterek, “Tarifeler günlük değiştirilebilecek” dedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası konusunda yeni bir mevzuat hazırladıklarını dile getirdi. Şimşek, “Yeni mevzuat ile şirketlerce belirlenen ve 1 ay süresince değiştirilemeyen zorunlu trafik sigortası tarifelerinin şirketlerce günlük olarak değiştirilebilmesine imkân verilmiş olup, prim belirleme sıklığının serbestleşmesi sağlandı” diye konuştu. Şimşek, bu sayede şirketlerin mevcutta 1 ay olan tarife tespit kısıtına tabi olmadan daha hızlı prim tespit edebileceğini belirtti. 2011’den itibaren birtakım yargı kararları nedeniyle sektörde sorunlar yaşandığını, sigorta şirketlerinin zararları nedeniyle, primleri yükselttiklerini anlatan Şimşek, vatandaşların şikayetleri üzerine de primlerin düşmesi amacıyla nisanda Meclis’ten bir düzenleme çıkardıklarını kaydetti.

“Sektörün nefes almasını sağladık”

Araç sahiplerine poliçe vadesi gelmeden rekabetçi ortamda belirlenen primleri araştırıp en uygun teklifi bulmaları tavsiyesinde bulunan Şimşek, “İnternet ortamından da kolay teklif alma olanağı mevcut. Bu kapsamda temin edilen poliçe prim teklifleri, tekliften sonraki fiyat hareketlerinden etkilenmeyecektir. Diğer taraftan, vatandaşlarımızın poliçelerini düzenlettirdikten sonra da piyasada mevcut daha düşük primlerden poliçe tanzim ettirmeleri mümkün” diye konuştu. Yapılan düzenlemelerle sektörün rahat nefes almasını ve zararlarının azaltılmasını sağladıklarını belirten Şimşek, “Sıra sigorta şirketlerinde. Sektörün Hazine’nin yetkilerini kullanmasına gerek bırakmadan, yeni düzenlemeleri fiyatlara mutlaka yansıtması lazım” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER