25 Ocak 2022, Salı
spot_img

ATİLLA BENLİ: Risk gerçekleştikten sonra satın alınamayacak tek şey sigorta

İklim değişikliği ile mücadelede sigorta sektörü olarak çalışmalara hız verdiklerini belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “ Sigortalanma bilinci bir nebze artsa da yeterli değil. Çünkü risk gerçekleştikten sonra satın alınamayacak tek şey sigorta teminatıdır” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli TBMM’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasının önemine dikkat çekti. Benli, gelişmiş ülkelerde doğal afetlerin neden olduğu maddi zararların yüzde 45’inin sigorta sektörü tarafından karşılandığını, gelişmekte olan ülkelerde ise bu oranın sadece yüzde 3 civarında olduğunu belirtti. İklim değişikliğinin neden olduğu felaketlere karşı sigortalanmanın önemine de dikkat çekerek “Vatandaşlarımız ve ticari işletmelerimizin farkındalığını artırmak ve bu alandaki eksikliği kapatmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Yangın branşında bu yıl ağustos sonu itibarıyla prim üretiminin önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 25’in üzerinde arttığını belirten Benli şöyle devam etti: “Sigortalanma bilinci bir nebze artsa da yeterli değil. Çünkü risk gerçekleştikten sonra satın alınamayacak tek şey sigorta teminatıdır. Vatandaşlarımıza zor zamanlarında destek olabilmek ve kamunun üzerindeki yükü azaltabilmek için sigortalanma oranını hızla artırmamız gerekiyor. Sigorta sektörümüz mevcut doğal afet risklerini teminat altına alan tüm ürünlere sahip. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de doğal afetlerden kaynaklı ekonomik kayıpların önemli bir bölümü sigorta sektörü tarafından karşılanabilir, bunu yapacak güce sahibiz. Bu farkındalığın sağlanıp ürünlerin sigortalılar lehine geliştirilmesi ve kullanımlarının yaygınlaştırılması, sigorta sektörünün büyütülmesi ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlanması için sektörün çatı kuruluşu olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Sektör olarak gelecek için faydalı projeler üreteceğiz

Paris İklim Anlaşması’nın kabul edilmesinin Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesi açısından çok önemli olduğunun altını çizen Benli, şu değerlendirmelerde bulundu: “Cumhurbaşkanı’mızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sonrasında TBMM’nin bu kararı, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede önemli adımlar atacağının göstergesi olmanın yanı sıra küresel anlamda sürdürülebilirliğe katkı sunacak güçlü bir paydaş olarak görülmesi açısından da çok değerli. Türkiye sigorta sektörü olarak bu adımlara katkı sunabilmek için hem sigorta şirketlerimiz hem de Birliğimiz nezdinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Sigorta sektörünün gücünü Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için faydalı projeler üretmek adına kullanmaya hazırız.”

Önceliğimiz sürdürülebilirlik

2020 Şubat ayı itibarıyla ülke gündemine giren ve son Orta Vadeli Plan’da da yer alan Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sağlamak ve rekabet gücünü artırmak için sektörün hazırlık yaptığını açıklayan Benli, sigorta şirketlerinin, ülkemizin iklim değişikliği ile mücadelesi ve enerji güvenliği için azami öneme sahip olan yenilenebilir enerji projelerini güvence altına alarak bu alanda destek vermeye devam ettiğini belirtti. Benli, şöyle devam etti: “TSB olarak sürdürülebilirlik konularının şirketlerimizin iş modelleriyle uyumlu hale gelmesi öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Burada önemli hususlardan biri şirketlerimizin dijitalleşme ve teknolojiye entegre sistemlerini geliştirmek. Dijitalleşme ve teknolojik dönüşümle şirketlerin verimliliği yükselirken çevresel ve sosyal konularda pozitif etki yaratma konusunda potansiyel artmaktadır. Teknoloji ve dijitalleşme; rekabetçiliği, verimliliği ve büyüme hızını artırmak gibi fırsatlar sunuyor. Aynı zamanda sürdürülebilir büyüme ve daha çevreci iş modellerinin hayata geçmesine vesile oluyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER