5 Temmuz 2022, Salı
spot_img

Türk Nippon Sigorta'nın Türkiye iştahı hiç eksilmiyor

baturalp konukcuTürk Nippon Sigorta geleceğe umutla bakıyor. Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Baturalp Pamukçu, sermayedarlarının Türkiye’de yatırım yapma isteğinin her zaman aynı yapıda devam ettiğini ve bu isteğin şirketin tekrar faaliyete geçtiği dönemden bugüne kadar hiçbir olumsuzluktan etkilenmediğini söyledi.

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Baturalp Pamukçu, Türk Nippon’un hedefl erini DÜNYA ile paylaştı. Şirket olarak 2014 yılının çok iyi başladığını ve aynı şekilde devam ettiğini söyleyen Pamukçu, “2014 yılının ilk dört ay sonuçları itibarı ile değerlendirdiğimizde şirketimiz hedefinin çok üstünde bir gerçekleştirme sağlamıştır. 2013 senesinde olduğu gibi bu sene de özellikle oto dışı branşlarda büyüme isteğimizi ilk dört ayın sonunda rakamlarımıza başarılı bir şekilde yansıttık. Şirketimizin; 4 aydaki toplam 22.6 milyon TL’lik prim üretim rakamlarını 2013 yılının aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda nominalde yüzde 101, reel de ise yüzde 84 büyüdüğünü gözlemlemekteyiz. Şirketimiz, yılın ilk dört ayı sonunda hayat dışı şirketleri arasında en yüksek büyümeyi gösteren şirket oldu” şeklinde konuştu.

Oto dışı payımız ve kârlılığımız artacak

Oto branşlarında ağırlıklı olarak üretim yaptıkları kasko sigortalarında, üretim artışlarının yine aynı dönemler dikkate alındığında yüzde 19.8 olarak gerçekleştiğinin altını çizen Pamukçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplam oto sigortalarındaki üretim artışımız ise yüzde 41.9 oldu. Şirketimiz 2014 yılının ilk dört ayı sonunda da iş dağılımını oto dışı branşlar lehine çevirerek, yüzde 60 oto dışı , yüzde 40 ise oto branşlarından oluşmasını sağlamıştır. Oto branşının çok büyük bir kısmı ise kasko sigortalarından gelmektedir. Teknik karlılığımız da, 2014 yılı ilk dört ayı sonunda kazanılmış net prime göre yüzde 11.5 ile hedefimizin üzerinde gerçekleşirken, 2014 yılı sonunda hedefimiz de, ilk dört ay sonunda elde ettiğimiz büyüme oranını koruyarak prim üretim dağılımında oto dışı branşların payını ve karlılığı daha da arttırmak.”

Türkiye’ye bakışımız uzun soluklu

Türk Nippon Sigorta olarak tekrar faaliyete geçtikleri 2009 yılından itibaren bakış açılarının her açıdan uzun soluklu olduğunu ifade eden Pamukçu, “Bu durum böyle olmaya da devam edecek. Sermayedarımız da bu bakış açısına paralellik gösteriyor ve tüm değerlendirmelerini bu çerçevede ele alıyor. Sermayedarımızın Türkiye’de yatırım yapma isteği her zaman aynı yapıda devam ediyor ve bu istek tekrar faaliyete geçtiği dönemden bugüne kadar hiç bir olumsuzluktan etkilenmedi” diye konuştu. Pamukçu, şirket olarak ise genel anlamda organik büyümeyi hedefl ediklerinin fakat grup için avantajlı olacak ve şirkete ivme kazandıracak bir inorganik büyüme fırsatı olursa bunu da değerlendireceklerinin altını çizdi.

baturalp konukcu

2014 yılı 2012’den kötü olmaz

Sektörün 2013 yılında olumlu bir eğilim göstermeye başladığına vurgu yapan Pamukçu, “Bu gelişmenin ekonomik gelişmelere ve sektörün iç dinamiklerine bağlı olarak 2014 yılı içinde azalarak da olsa süreceğine inanıyorum. 2014 yılı sektör için 2013 yılı gibi iyi bir yıl olmasa bile, 2012 yılı gibi de kötü bir yıl olmayacaktır. Yeni araç ve ev satışlarındaki belirgin düşüşler sektörün üretim dengesini 2014 yılının ilk dört ayında olumsuz etkilerken, hayat dışı branşlar toplamında çok düşük bir reel büyüme gerçekleşti. 2014 yılı sonunda da nominal büyümenin bu yapıda devam edeceğine, reel büyümenin olmayacağını veya çok düşük gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Bu yıl konsolidasyon beklemiyorum

Son yıllarda sektörde her branşta olmasa bile bazı branşlarda teknik kârlılığa ve hizmete yönelik fiyatlandırma yapıldığı görülmeye başlandığını söyleyen Baturalp Pamukçu, “Bu çerçeveden ele alındığında sektöre bu yıl çok fazla olmasa da yatırımcı ilgisinin orta ve uzun vadede devam edeceğine inanmaktayım. Tabi ki bu ilginin olması ve devam etmesi için, ülkenin makro ekonomik göstergelerinin olumlu olmasının da etkisinin çok önemli olacağını eklememiz gerekiyor. 2014 yılı için ise sektörde her hangi bir konsolidasyon beklentisi olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Baturalp Pamukçu’dan kısa kısa…

  • 2013 yılından başlamak üzere şirkete ve paralelinde satış kanallarına gelir getirecek her branşta agresif bir oyuncu olma hedefimizi etkin olarak uyguluyoruz.
  • Sektörde 2013 yılından itibaren üretim yapma isteğine paralel riskin seçimini, değerlendirmesini ve fiyatlandırmasını da ön plana alan davranış şekli oluşmaya başladı.
  • Liberal ekonomilerde rekabet bütün sektörlerde görülebilecek en doğal olgudur. Önemli olan yapılan rekabetten dolayı verilen hizmet kalitesinden ve süreçlerinden bir ödün verilmemesi gerekiyor.
  • Banka kanalında Bank Pozitif’le ve Anadolubank’la yakında Aktifbank ile de çalışmaya başlayacağız. Banka sigortacılığı yapısında da etkin bir oyuncu olarak faaliyet göstermeyi hedefl iyoruz.
  • Şirket olarak, acentelerimize her alanda destek olup satış motivasyonlarını destekleyecek her türlü adımı atmaya devam etmekteyiz. Bu yıl içinde verimli üretim alanlarında portföyü artırma stratejisine paralel olarak küçük ve büyük kampanyalara aynı şekilde devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER