23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Üniversiteler yeni sigortacıları bekliyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandıktan sonra, üniversiteler sigortayla ilgili bölümlere öğrenci çekebilmenin yarışına girdi.   

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandıktan sonra, öğrenciler tercih yapma heyecanı yaşarken; üniversiteler de sigortayla ilgili bölümlere öğrenci çekebilmenin yarışına girdi. Birçok üniversite “Geleceğin mesleği” sloganıyla sigortacılık mesleğine dikkat çekiyor.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi de “Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü sigortacılık KTO Karatay’da okunur” diyor.

Geleceğin mesleği sigortacılık hakkında bilgiler aktaran KTO Karatay Üniversitesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü Öğretim Elemanı Seyfettin Kurt; “Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü hem kamusal riskleri; hem de özel sektör risklerini düzenlemek ve kontrol etmek amacıyla orta ve üst düzey yönetici yetiştirmek üzere inşa edilmiş bir bölümdür. Bölüm fonksiyon ve işlevsellik açılarından bakıldığında finans sektörünün alt dallarından biridir” şeklinde açıklama yaptı.

sigortacılık üniversite

Her geçen gün gelişiyor

“Sektördeki sosyal ve iktisadi ihtiyaç KTO Karatay Üniversitesi tarafından fark edilerek, 4 yıllık eğitim vermek üzere; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde açılan Türkiye’deki ilk bölümdür” diye konuşan Kurt; “Sigortacılık sektörü, gelişen Türkiye ekonomisiyle birlikte gün geçtikçe büyümektedir. Şu anda 131 milyar TL olan sektör büyüklüğü, tekafül sigortası gibi yeni uygulamalarla, finansal sigortalarla, devlet destekli alacak sigortaları; tamamlayıcı sağlık sigortası, bireysel emeklilik sigortası gibi ürünlerle her geçen gün gelişmektedir. Bu nedenle sektör hem teorik hem pratik olarak iyi yetişmiş uzmanlara ihtiyaç duymaktadır” dedi.

Kurt şunları söyledi: “Sigorta brokerliği, reasürans brokerliği, sigorta eksperliği, aktüerya, risk yönetimi, sigorta pazarlaması; acentelik, hasar yönetim uzmanlığı gibi tüm sektör mesleklerine uygun eleman yetiştirmek amacında olan üniversitemiz; aynı zamanda ticari şirketlerin kamusal risklerinin takibi, uygulanması, üretilmesi noktalarında da sosyal güvenlik uzmanı; sosyal güvenlik denetmeni gibi meslekler için de nitelikli personel yetiştirmektedir. Bölüm mezunları, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde akademik personel; kamuda müfettiş ve uzman, özel sektör sigorta şirketlerinde uzman, yönetici olabilir veya doğrudan girişimci olarak sigorta acentesi açabilirler.”

İş olanakları

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nü lisans seviyesinde Türkiye’de ilk kez açan üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi mezunları; sigorta ve sosyal güvenlik hizmetleri alanında yeni hizmet alanları üretebilecek donanım ve beceriye sahip uzmanlar oluyor. Dezavantajlı grupların sosyal güvenliğinin nasıl sağlanacağı, mali tabloların nasıl analiz edileceği; sigorta sayış tekniklerinin neler olduğu onlardan soruluyor. Bölüm mezunları, sosyal güvenlik ve bireysel emeklilik kurumlarında, sigorta ve emeklilik şirketlerinde uzman ve yönetici; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda aktüer, broker, eksper, bankalarda sigorta uygulayıcısı; fon yöneticisi olarak sektörde yer ediniyor.

YKS’de 23 Temmuz’da başlayan tercih maratonu, 29 Temmuz’da son bulacak.

CAN KANTAR: Sigortacılık nasıl bir meslek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER