1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

VIG 9.4 milyar euro prim üretti

VIG Peter HagenRay Sigorta ana sermayedarı Vienna Insurance Group (VIG) 2013 yılında, 9.4 milyar Euro prim üreterek, vergi öncesinde 350 milyon Euro kar elde etti.

 2013 mali yılında VIG, 9.4 milyar Euro doğrudan konsolide edilmemiş prim üretim gerçekleştirdi; primlerde yaklaşık yüzde 2.2’lik güçlü bir büyüme kaydetti.

VIG’nin vergi öncesi karının 350 milyon Euro dolaylarına ulaşması beklenmekte olup, bir önceki yılın sonucu ile hemen hemen aynı seviyede kalan, Euro bazında yaklaşık 580 milyon faaliyet sonucu kaydetmesi beklenmektedir.

 VIG’nin 2013 yılı sonuçlarıyla ilgili olarak VIG CEO‘su Peter Hagen; “2013 yılında gerçekleşen başarılı faaliyet sonuçlarımız ve güçlü sermaye yapımızla hissedarlarımıza daha cazip bir kar dağıtım oranını sunmayı yönetim kurulumuza sunacağız. 2013 mali yılında kar dağıtım oranımızı, hisse başına 0.10 Euro artırarak, 1.30 Euro’ya yükseltmeyi planlamaktayız. Bu da yaklaşık yüzde 3.6 oranında dikkate değer bir kar dağıtım oranı anlamına gelmektedir” dedi.  

Avusturya’daki Vienna Insurance Group şirketleri, Wiener Städtische Versicherung, Donau Versicherung ve s Versicherung, 4.1 milyar Euro’luk prim üretimi gerçekleştirerek geri plandaki zorlu ekonomik ortama karşın pazardaki liderliklerini açık bir şekilde güçlendirdiler.

 Vienna Insurance Group’un diğer pazarlardaki prim üretimi hacmi, yüzde 9.5’lik belirgin bir büyüme sergileyerek gayet olumlu bir şekilde ilerlemeye devam etti. Group, bu segmentte yaklaşık 1.1 milyar Euro’luk toplam prim üretimi gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak kurumsal faaliyetteki iyi gelişmeye bağlı olarak Macaristan’daki prim üretiminde sevindirici bir artış (yüzde 14.8) yaşandı.  Sırbistan’da ise, Wiener Städtische Osiguranje yüzde 18.3 oranında mükemmel bir prim üretimi artışına imza attı.  Euro bazında yüzde 6.4’lük büyüme sayesinde Türkiye’de de olumlu trend devam etti.  Faaliyetler Bulgaristan (yüzde +4.4) ve Ukrayna (yüzde +6.2) gibi pazarlarda da başarılı bir seyir sergiledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER