Ahmet Yaşar: Virüsün etkilerine karşı tüm tedbirlerimizi aldık

0
13

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, sigorta sektöründe etkileri artan Koronavirüs ile ilgili aldıkları tedbirleri ve bu süreci nasıl yönettiklerini Youtube üzerinden yayınlanan Sigorta Ekranı programında Can Kantar’a anlattı.

Quck Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Koronavirüs’ü nedeniyle yaşanan bu süreci sigorta sektörü olarak olumluya çevirmek için çalıştıklarını söyledi. Koronavirüs’ün hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu kaydeden Yaşar, “Virüsün kendisi başlı başına bir olumsuzluk. Sektör açısından değerlendirecek olursak bu süreçte bazı sigorta branşlarımız gerçekten olumsuz etkileniyor. Bunlardan seyahat sigortalarında hem yeni satışlar olmadığı gibi hem de iptaller söz konusu. Mal sevkiyatları durma noktasına geldi. Bu durum yedek parçayı olumsuz etkileyecek.”

“Nakliyat sigortaları da bundan nasibini alacak. Olumlu tarafı ise hem kazalarda hem gelen ihbarlarda çok ciddi azalma var. İhbarlar yüzde 25’lere kadar düşmüş durumda. Belki de sıfır noktasına yaklaşacak. Ama bunun sonrası da var. Virüs inşallah bittiği zaman insanlar kendini sokağa atacak ve belki de çok fazla kazalar yaşanacak. Bu durumda yedek parça ve hasar maliyetlerinde sıkıntı yaşanabilir. Sektör olarak bunun için de hazırlık yapmamız gerekebilir” diye konuştu.

Acentelerimiz evlerinden online hizmet veriyor

Koronavirüs nedeniyle son dönemde yeni kurallara tabi bir süreç yaşandığına da dikkat çeken Yaşar, “Sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı değiştiren bir olgu ile karşı karşıyayız. Koronavirüs bize şunu gösterdi. Artık kişisel inisiyatiflerimiz çok önemli. Gündelik hayatlarımız sürüyor. Sistem aslında tamamen çalışıyor. Bu olayın başından itibaren Quick Sigorta olarak hem acenteler hem çalışanlar için ‘evinde kal’ temasını işlemeye çalışıyoruz.”

“Bu kapsamda hem acentelerin sağlıklarını korumak hem de hizmetlerini tam yapmak için ‘evdeyiz hizmetinizdeyiz’ projesini geliştirdik. Acentelerimiz evlerinden online hizmet verir hale geldi. Bundan kastım şu Quick Sigorta olarak internet üzerinden bizim direkt satışımız var. İşte buradaki satışlarımızı artık acenteler üzerinden de gerçekleştiriyoruz.  Bu aslında kısa sürede gerçekleştirilmiş ve sigortacılık açısından oldukça önemli bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

İnisiyatif kullanın evde kalın

Sigortalılarına yönelik önerilerde bulunan Yaşar, “İnisiyatif kullansınlar ve evde kalsınlar. Bazılarımız işe gitmek zorunda. Burada da sosyal mesafelere dikkat etmeliyiz. Her birimiz kendi sorumluluğumuzun farkında olursak işlerimizi de yaparız. Bu virüsü atlattığımızda ister istemez ekonomik sıkıntılar yaşanacaktır. Durumu olduğundan daha da zorlaştırmamak adına ekonomik faaliyetleri sürdürmemiz lazım. Gündelik hayatımızı da sebepsiz bırakmamak zorundayız. Bu nedenle gerekli tedbirlere uyarak bu süreci birlikte atlatabiliriz” dedi.

Online hizmetlerimizden yararlansınlar

Yaşar, şirket olarak birçok hizmeti sigortalılarına internet üzerinden de sunduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bazı şeyleri onların inisiyatiflerine bırakmak istemiyoruz. Mesela Tıbbi Danışmanlık konusu. Bugün geldiğimiz noktada bütün sigortalılar bu hizmeti veren poliçeleri alacaklar. İnsanız ve kaygılarımız var. Bu kaygıları gidermek için hastaneleri ve sağlık kuruluşlarını boşuna meşgul etmemeliyiz. Bu kaygıları gidermek için bizlerin ve bazı sigorta şirketlerin sunduğu danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları yeterli. Gerçekten acil bir konu varsa bizim bu hizmetlerimiz içinde ambulans göndermek dahi var. Kendilerine yardımcı oluruz.”

Sigortanın önemi daha da iyi anlaşılıyor

‘Sigorta öyle bir şey ki önemi her zaman anlaşılmıyor” diyen Yaşar, böyle olaylar sonrasında sigortanın kendini daha iyi gösterdiğini söyledi. Yaşar, “Bugünlerde sigorta çok önemli. Ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyoruz. İşyerlerimizi yalnız bıraktığımız için endişeleniyoruz. Sigorta bunun için gerekli. Dolayısıyla sağlık başlı başına bir konu. Hizmetlerimizi sigortalılarımıza en iyi koşullarda götürmek istiyoruz. Zor zamanlarda sigorta her zaman birinci önceliğimiz olmak zorunda. Sigorta sizin bütün risklerinizi bertaraf edebileceğiniz bir enstrüman. Bu nedenle sigortalılarımız yenilemelerini yaptırmayı unutmasın” diye konuştu.

Yaşar, sigortanın sadece varlıkların korunması açısından değil aynı zamanda yeni kaynak yaratılması açısından da önemli olduğunun altını çizdi. Yaşar, “Sigortanın ciddi bir fon yaratma kabiliyeti var. Sigortalılarımız sadece kendileri için koruma yöntemi olarak düşünmesinler. Sigorta yaptırdıkları zaman aynı zamanda ekonominin düzelmesi içinde bir kaldıraç görevi gördüklerinin farkına varsınlar” dedi.

Bu olaydan da ders çıkarmalıyız

Her şeyden ders çıkarmak gerektiğini belirten Yaşar, “Ben hiçbir konuya negatif bakmam. Bu meseleye de öyle bakıyorum. Bunda da bir hayır vardır. Bu bağlarımızın kuvvetlenmesine sebep oluyor.  Birlikte çalıştığımız insanlar açısından sorumluluklarımızı daha iyi öğreniyoruz. Oturup düşünmek yeni bir sürece hazırlanmak açısından önemli. Dünyada kendini yeniliyor. Havaların temizlendiğini söylüyorlar. Mümkün olduğunca can kaybı olmadan bu süreçleri kendimizi yenileyerek atlatabiliriz. Sektör içinde bir yenilenme şansı olabilir. Örneğin biz bu evden çalışma konusunda ciddi bir verim sağladık” diye konuştu.

Sigorta Ekranı


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz