16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Yapay zeka sigortacılık sektörünü etkilemeye devam edecek

Dijital Dönüşüm Danışman Dr. Müh. Gülay Savaş, yapay zekayı iş ve performans süreçlerine dahil eden sigorta şirketlerinin “zaman ve maliyet tasarrufu”, “iyileştirilmiş müşteri deneyimi” ve “daha doğru müşteri fiyatlandırması ve azalan dolandırıcılık sebebiyle artan karlılık” noktalarında fayda sağladığını açıkladı.

Yapay zekanın küresel ekonomilere ve sektörlere etkisi her geçen yıl artıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi ile otomatikleştirilebilen çok sayıda manuel işlemi kullanan sigorta sektörü, yapay zekanın en fazla dokunduğu sektörler arasında yer alıyor. Dijital Dönüşüm Danışman Dr. Müh. Gülay Savaş, yapay zekayı iş ve performans süreçlerine dahil eden sigorta şirketlerinin hangi alanlarda fayda elde ettiğini ve en çok kullanılan yapay zeka uygulamalarını paylaştı.

Dijital Dönüşüm Danışman Dr. Müh. Gülay Savaş’a göre, yapay zekayı iş ve performans süreçlerine dâhil eden sigorta şirketleri, “zaman ve maliyet tasarrufu”, “iyileştirilmiş müşteri deneyimi” ve “daha doğru müşteri fiyatlandırması ve azalan dolandırıcılık sebebiyle artan karlılık” noktalarında fayda sağlıyor.

Hangi alanlarda yapay zeka kullanımı yaygın?

Talep işleme, otomatik onarım maliyeti tahmini, başvuru işleme, sigorta fiyatlandırması, belge oluşturma, müşteri sorgularına yanıt verme ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin, yapay zekanın sigortacılıkta öncelikli kullanım yerleri olduğunu belirten Dr. Müh. Gülay Savaş, hangi alanlarda yapay zeka uygulamasının yaygın olduğunu şöyle anlattı: “Derin Öğrenme, Doküman İşleme, Chatbot’lar ve Duyusal Hesaplama dünyada genelinde en çok kullanılan yapay zeka uygulamaları durumunda.”

Özellikle “Duyusal Hesaplama” ya da duygusal bilgi işlem olarak da anılan uygulamanın, müşterileri daha iyi anlamak ve onların zihinsel durumlarına göre harekete geçmek için kullanılmaya başlandığını ifade eden Gülay Savaş, bilgiyi toplamayı ve işlemeyi öğrenen yapay zekanın, her sektörde etkisinin arttırdığını, bu etkinin en çok hissedileceği sektörlerin başında ise sigortacılık sektörünün olacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER