22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Yeni pandemi önlemleri konut satışlarını nasıl etkiledi?

Sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğinde hazırlanan ‘Konut Piyasası Görünümü’ raporunun beşincisi yayınlandı. Rapora göre, pandemi süreci konut piyasasını yavaşlatırken, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olan talep arttı.

 BETAM’ın sahibinden.com verileri ile hazırladığı ‘Konut Piyasası Görünümü’ raporunun beşincisi yayınlandı. Rapor yeniden hayata geçirilen karantina tedbirlerinin etkisiyle, kiralık konut piyasasında fiyatlar yükselmeye devam ederken, kiralık konutlara talebin düştüğünü gösteriyor.

 Geçen yılın Nisan ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatları ise yıllık yüzde 38.4 yükselerek 3 bin 829 TL oldu. Satılık konut ilan metrekare cari fiyatları yıllık olarak İstanbul’da yüzde 31.7; Ankara’da yüzde 37.5 ve İzmir’de yüzde 36.5 arttı. Böylece, ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da 5 bin 104 TL; Ankara’da 2 bin 637 TL, İzmir’de ise 4 bin 571 TL oldu. Bununla birlikte ucuz ve lüks konutların satılık ilan metrekare fiyatlarındaki artış devam etti. Satılık konut ortalama metrekare fiyatı ucuz konutlarda 2 bin 073 TL’ye; lüks konutlarda ise 11 bin 684 TL’ye yükseldi. Enflasyondan arındırılmış satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etti.

 Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık kira artış oranı Nisan ayında yüzde 18 olurken; 2020 Nisan ayında 14.5 TL olan ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 2021 Nisan ayında 17.1 TL’ye yükseldi. Yıllık kira değişim oranı İstanbul’da yüzde 26, Ankara’da yüzde 14.3 ve İzmir’de yüzde 17.7 oldu. Bu gelişmelerin sonucunda Nisan ayında ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 25 TL; Ankara’da 12.4 TL, İzmir’de ise 18.2 TL oldu.

Enflasyondan arındırılmış reel kira fiyatları da Ankara hariç yükselişe devam etti. Gayrimenkul alıcı ve satıcılarıyla emlak profesyonellerine yol göstermek amacıyla hazırlanan rapor; sahibinden.com’un Emlak kategorisindeki veri havuzunun analiz edilerek; elde edilen istatistiki veriler üzerinden; BETAM uzmanlarının yorumlarını içeren araştırmaları kapsıyor ve platform üzerinden kullanıcılarla paylaşılıyor.  

Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki artan talep fiyatları etkiledi

Rapora göre geçen yılın aynı döneminde 2 bin 767,6 TL olan Türkiye geneli ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatı; bu yılın Nisan ayında 3 bin 829,9 TL’ye ulaştı. Satılık konut metrekare fiyatlarında en hızlı artış; yüzde 67.1 ile Aydın, yüzde 60.8 ile Mardin, yüzde 56.2 ile Diyarbakır; yüzde 54.8 ile Şanlıurfa ve yüzde 53.1 ile Muğla ’da görüldü. Nisan ayında TÜFE’deki aylık artış oranı yaklaşık yüzde 1.7 olurken; satılık konut ilan fiyatlarındaki aylık artış oranının yüzde 3.7’ye ulaşmasıyla satılık konut ilan metrekare fiyat endeksiyle TÜFE arasındaki fark kapanmaya devam etti. İstanbul’daki satılık konut fiyatlarının henüz TÜFE seviyesini yakalayamamış olması dikkat çekti. Üç büyük ildeki rakamlar değerlendirildiğinde, satılık konut ilan fiyatlarındaki toplam artışla TÜFE’deki toplam artış arasındaki fark Ankara’da yüzde 4.3 ve İzmir’de yüzde 2.7 olurken, İstanbul’da ise yüzde -13.9 değerinde görüldü.

Tablo 1: En Yüksek ve En Düşük Yıllık Satılık İlan Fiyatı Değişimlerinin Yaşandığı İller- 2021 Nisan

İzmir’de satılık konut ilanları alıcı bulamıyor 

Satılan konut sayısının toplam satılık ilan sayısına oranı geçtiğimiz yılın Nisan ayında yüzde 2.3 seviyesindeyken; 2021 Nisan ayında yüzde 4.1’e yükseldi. Satılan konut sayısının toplam satılık ilan sayısına oranındaki aylık değişimler incelendiğinde; oranın, Mart ayında yüzde 5.6 seviyesindeyken; Nisan ayında yüzde 4.1’e geriledi. Düşük faizli konut kredi desteğinin başladığı Haziran ayından itibaren ev satışlarının artmasıyla birlikte kapatılan satılık ilan süresinde keskin bir düşüş oldu. Konut piyasasındaki canlılığı ölçmek için kullanılan ilan yaşı incelendiğinde, ortalama kapatılan ilan yaşı Nisan ayında geçen yıla göre 11.2 gün kısaldığı görüldü. Üç büyük ilin Nisan verilerine göre Ankara’da ve İstanbul’da; satılık konut için kapatılan ilan süresi aynı kalırken; İzmir’de kapatılan ilan yaşı önceki aylarda olduğu gibi artmaya devam etti. 

Lüks ve ucuz konut fiyatlarındaki değişim ayrışmaya devam ediyor

Bir önceki aya göre lüks konut ilan fiyatlarında yüzde 5.9; TÜFE’de ise yüzde 1.7 artış görülerek; lüks konut fiyatlarındaki yükseliş Nisan ayında daha belirgin hale geldi. Ucuz konut cari satış fiyatı ise yüzde 2.9 oranında arttı. Satılan konut sayısının satılık ilan sayısına oranında her iki konut piyasasında Mart ayına göre düştü. Ucuz konutların satış oranı önceki aya göre yüzde 5.2’den yüzde 3.6’ya; lüks konutların satış oranı ise yüzde 4.4’ten yüzde 3.1’e düştü. Nisan ayında önceki aya göre lüks konut ilan yaşı 2.1 gün artarken; ucuz konutların ortalama ilan yaşı ise belirgin bir değişiklik göstermedi.

Yıllık kira artış oranı önceki aya göre düştü

Ortalama kiralık ilan metrekare fiyatları Mart ayının aksine Nisan ayında düşüş gösterdi. Bu dönemde yıllık kira artış oranı önceki aya göre 2.9 puan azalarak yüzde 18.1’e düştü. En yüksek yıllık kira artışı yüzde 46.7 ile Diyarbakır; yüzde 44.4 ile Şanlıurfa, yüzde 42.7 ile Mersin; yüzde 40.7 ile Tekirdağ ve yüzde 34.6 ile Kahramanmaraş’ta gerçekleşti. 2020 Nisan ayında 14.5 TL olan kiralık ilan metrekare değeri; 2021 Nisan ayında 17.1 TL oldu.

Tablo 2: Yıllık Kira Artışlarının En Yüksek ve En Düşük Olduğu İller – 2021 Nisan

Nisan ayında kiralık konut talebi azalmaya başladı

Kiralanan konut sayısının toplam ilan sayısına oranında Mart ayında görülen belirgin artış Nisan ayında yükselişini koruyamadı. Önceki aya göre yüzde 4.2 puan azalarak yüzde 15.9 oldu. Üç büyük ildeki kapatılan ilan yaşı oranı geçtiğimiz yıla benzer şekilde seyrederken; diğer büyükşehirlerdeki kapatılan ilan yaşındaki yıllık değişimler büyük farklılıklar sergiledi. Geçen yılın aynı dönemine göre Nisan ayında kapatılan ilan yaşının en çok arttığı il ortalama 13.1 gün ile Eskişehir olurken; ilan yaşının en çok azaldığı büyükşehir 3.8 gün ile Samsun oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER