Zurich Sigorta Kuzey Akım-2’de geri adım attı

0
118

İsviçreli sigorta şirketi Zurich Insurance Group, ABD’nin yaptırım tehdidi nedeniyle Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının inşaatını sigortalamaktan vazgeçtiği belirtildi.

Zurich Sigorta Grubu, Kuzey Akım-2’yi sigortalamaktan vazgeçti. Bloomberg’in kaynaklarına dayandırdığı habere göre İsviçreli sigorta şirketi Zurich Insurance Group; ABD’nin yaptırım tehdidi nedeniyle Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının inşaatını sigortalamaktan vazgeçti.

ABD Senatosu’nun 2021 yılının ilk gününde Başkan Donald Trump’ın vetosunu kaldırarak oyladığı 2021 mali bütçesi; diğer maddelerinin yanı sıra Kuzey Akım-2’ye yönelik yaptırımların genişletilmesini de öngörüyor. Yaptırımlar bu kez özellikle boru testi ve sertifikasyon hizmetleri sağlayan kuruluşların yanı sıra; hattın inşasında yer alan gemiler için hizmet sunan şirketleri de etkileyecek.

Çekilen üçüncü şirket

Habere göre Zurich, Ramboll ve sertifika sahibi Det Norske Veritas Holding A.Ş. ile birlikte bu ay içinde projeden çekilen üçüncü şirket oldu. Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinin operatörü Nord Stream 2 AG şirketi; daha önce projenin son aşamasındaki çalışmalara başlama tarihini ötelediğini açıklamıştı. Kuzey Akım-2 projesi; toplam yıllık kapasitesi 55 milyar metreküp olan iki doğalgaz boru hattının, Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi’nin altından döşenmesini öngörüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz