Kurumsal Üye Şirketler

İlgili Yazılar

2 Yorumlar

 1. 1

  Hidayet MAVİ

  Sigorta acenteleri başka iş yapamadığı için sadece ve sadece komisyon gelirleri ile hayatını sürdürmektedir. Acentelerin profiline bakılarak bir araştırma yapılsa çoğunluk acentelerin aylık 50.000.-TL ile 100.000.-TL. üretim yapan acenteler olduğu görülecektir. Acentelerin bu üretimlerinde de ağırlık trafik sigortasındadır. Bu acenteler birde komisyon paylaşarak poliçe satıyorsa kazanç dahada düşmektedir. Komisyonları %15 ile %25 arasında değişen diğer branşlardan poliçe satıp para kazanmak istediğinde de bu poliçeleri satın alacak kitlenin sınırlı olduğu gerçeği ile karşılaşmaktadır. Ayrıca bu poliçeleri satmak için, bankalar, PTT, Türk Telekom, araç bayileri seddini aşmak zorundadırlar. Şimdi aylık üretimi 100.000.-TL olan bir acentenin kazancı iş paylaşımı yaptığını da düşünürsek en fazla 10.000.-TL’sı olmaktadır. Bu komisyon gelirinden bir teknik personel çalıştırma zorunlu olduğuna göre asgari ücret ten maaş,yemek,yol parası toplam 3.000.-TL personel masrafı, En azından 1000.-TL kira+200 TL stopaj, 500 TL iletişim masrafı, 500.-TL elektrik, su parası,aidat, nereden baksan 1000 TL. gelir vergisi (en az matrahtan hesaplanmıştır), kendi benzin masrafı 500 TL. Daha burada yazmadığımız göze görünmeyen kırtasiye masrafları,otopark ücreti, araç bakım masrafları, banka masrafı, ağırlama masrafları, vb. masraflar yazılmadan toplam 6.700.-TL. harcama yapıyor. 10.000-6700= 3.300.-TL kalan kazanç. Şimdi acente komisyonları yeterlimi diye ben size sorayım.

  Yanıt
  1. 1.1

   Süleyman çolak

   Ek’leme yapacak olursak acenteler, trafik sigortasının yüzde 10 komisyon oranı fiyatlar arası farklılık yüzünden iş paylaşımını zorunlu kılıyor. Müşteriler acenteye geldiğinde o ay’ın en düşük fiyat veren şirketi bilerek geliyor. Bu da komisyonu yüzde 3 yüzde 4 lere düşüyor. Bir de ilçeler deki acentelerin durumunu düşünün artık!!!

   Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SIGORTAMEDYA Yayıncılık A.Ş. - Copyright © 2015 Sigortamedya Yayın Grubu. | Powered by
İnternet portalımızda yer alan tüm haber metini, resim ve benzeri içeriğin hakları Sigortamedya Yayıncılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda, kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.