18 yaş altının BES’e dahil olması için son viraja girildi

0
114

Ekonomi reformları paketinde yer alan 18 yaş altı nüfusun; Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil olması için geri sayım başladı. Haziran sonuna kadar yapılması beklenen düzenlemeyle; 18 yaş altındakiler de ‘katılımcı’ olarak direkt sisteme dahil olacak.

ALP SÜER / SİGORTAMEDYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12 Mart’ta açıkladığı ‘Ekonomi Reformları Paketi’, sadece iş dünyasında değil; bireysel emeklilik sektöründe de heyecan yarattı. Emeklilik şirketi yöneticilerinin Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) daha da büyümesi; ve geniş kitlelere yayılması için bekledikleri 18 yaş altı nüfusun sisteme dahil olması konusunda; Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi verdi. Haziran sonuna kadar, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu; ve diğer ilgili mevzuatlarda yapılması beklenen düzenlemelerle 25 milyona yakın bir kesim için BES’li olmanın yolu açılıyor.

Sözleşmeye 18 yaş altındaki bireyin ismi yazılacak

Bugüne kadar, 18 yaşından önce sisteme girmek isteyen bireyler için işlemler; söz konusu bireylerin ebeveynlerinin kendilerini katılımcı yaparak çocukları adına tasarruf yapmasıyla yürüyordu. Emeklilik sözleşmesinde katılımcı olarak 18 yaş altı bireyin yerine ebeveyninin adı yer alıyordu. Birey 18 yaşını doldurup, sisteme katılmak istediğinde; yeni bir sözleşme (katılımcı olarak kendi adının yer aldığı) yapma zorunda kalıyordu.  BES Kanunu’nda değişiklik yapıldığında, 18 yaş altındaki bir birey, katılımcı olarak direkt sisteme dahil olacak.

Bu yeni düzenleme ile emeklilik sözleşmesinde katılımcı olarak kendisinin ismi olacak. Bir anlamda, çocukluk hatta, bebeklik döneminden başlayarak sisteme katılacak. 56 yaşında yani, sistemden emekli oluncaya kadar sayılacak süre, 18 yaş altındaki bireyin sisteme giriş tarihinden itibaren başlayacak. Ayrıca, söz konusu birey, yüzde 25 devlet katkısından da alacak.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk: BES geniş kitlelere yayılacak

Ülkemizde 18 yaş altı nüfusun yaklaşık 23 milyon kişi olduğunu belirten, Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk; “Bu kesimin, toplam nüfusumuz içerisindeki payı yüzde 27 civarında. Bu kapsamda, 18 yaş altı nüfus gönüllü BES’in büyümesine önemli katkılar sağlayacak. Bu düzenleme ile ebeveynler çocuklarının geleceği için şimdiden tasarruf yapabiliyor; düzenli katkı payı ödemeleriyle çocukları için birikim elde edebiliyor. Üstelik yüzde 25 devlet katkısı 18 yaş altı için de geçerli olacak. Sektörümüzün, sahip olduğu potansiyel doğrultusunda gelişmesi; ve geniş kitlelere yayılması anlamında atılan bu adımın çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

Fiba Emeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu: 18 yaş altı nüfus, BES’i daha da büyütecek

Ekonomik reform paketi çerçevesinde 18 yaş altı nüfusun; Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil olması için atılan adımların çok olumlu olduğunu belirten Fiba Emeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu; “18 yaş altı kesimin BES’e dahil olması, sistemde katılımcı sayısının artmasını ve sistemin daha da büyümesini sağlayacak. Söz konusu kesimin sisteme katılabilmesi için BES Kanunu’nda ve diğer ilgili mevzuatlarda değişiklik yapılması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu düzenlemenin yapılacağını düşünüyorum” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz