16 Ağustos 2022, Salı
spot_img

AHE, ikinci çeyrekte yüzde 64 oranında büyüdü

2022 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik, geçen yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 64 oranında artırarak 5,4 milyar TL’yi aşan piyasa değeri ile bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektöründeki özel sermayeli şirketler arasında lider konuma geldi. 

Anadolu Hayat Emeklilik, 2022 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 64 oranında artıran şirket, aktif büyüklüğünü 63 milyar TL’ye çıkardı. Gönüllü bireysel emeklilik katılımcı sayısında da özel sermayeli şirketler arasında liderliğe yükseldi.

İkinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, “Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörleri, ülkemizi etkileyen enflasyon ve döviz kuru ile ilgili gelişmelere rağmen, 2022 yılının ikinci çeyreğinde büyümeye devam etti. Emeklilik Gözetim Merkezi‘nin 30 Haziran 2022 tarihli verilerine göre gönüllü bireysel emeklilik ve otomatik katılım toplamından oluşan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon büyüklüğümüz yılbaşına göre yüzde21,8 oranında artarak 52,7 milyar TL’ye, katılımcı sayımız ise yüzde 5,5 oranında büyüyerek 2,3 milyon seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra şirketimiz gönüllü bireysel emeklilik katılımcı sayısında özel sermayeli şirketler arasında liderliğe yükseldi. Aktif büyüklüğümüz 63 milyar TL seviyesinde iken özkaynaklarımız 2,4 milyar TL’yi aştı. Net kârımız 362,9 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.” açıklamalarında bulundu.

18 yaş altı BES’te sektör lideriyiz

Atalay, 2022 yılının ikinci çeyrek sonu verilerine göre 18 yaş altı katılımcı sayısında şirket olarak 122 bini aştıklarını, fon büyüklüğünde ise 327,6 milyon TL seviyesine ulaştıklarını aktararak “18 yaş altı müşteri grubunda sektör liderliğimizi korumaya devam ediyoruz. BES’e dahil edilen her 3 çocuktan 1’i için ebeveynler şirketimizi tercih etti. Benzersiz avantajlar ve katılımcılara sunulan ayrıcalıklı hizmetlerin, çocuklarının geleceğini şimdiden güvence altına almak isteyen ebeveynlerin sisteme katılımını teşvik edeceğini ve büyümenin aynı hızla süreceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

İkinci çeyrekte dijital dönüşümde ilerleme kaydettik

2022 yılının ikinci çeyreğinin, müşterilerine en iyi deneyimin sunulması ve hedefledikleri güçlü dijital altyapı ile satış ve satış sonrası hizmet yetkinliklerinin artırılması adına yürüttükleri dijital dönüşümde gelişme kaydettikleri bir dönem olduğunu belirten Atalay, “Sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle başlattığımız ‘İleri Dönüşüm Hareketi’ kapsamında, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen herkese ilham olacak ileri dönüşüm fikirlerini paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Anadolu Hayat Emeklilik olarak sağladığımız güveni müşteri deneyimi ve dijitalleşme ile derinleştirerek sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda toplumsal kalkınma için gerekli ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak finansal çözümlerle sektörümüze öncülük etmeye devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER