16 Haziran 2021, Çarşamba
spot_img

Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü 12.5 milyar TL’ye ulaştı

 

İlk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik, bu süreçte sisteme 31 bin 823 kişiyi kazandırırken şirketin aktif büyüklüğü de 12.5 milyar TL’ye ulaştı.

Anadolu Hayat Emeklilik 2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Bireysel emeklilikte katılımcı sayısını 31 bin 823 kişi artıran Anadolu Hayat Emeklilik, bu alanda sektördeki lider konumunu sürdürürken yatırıma yönlendirilen katkı payı tutarında da en yüksek artışı gerçekleştiren şirket oldu. 2016 yılı ilk çeyreği itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre, özkaynaklarını yüzde 8, aktif büyüklüğünü yüzde 19, brüt kârını ise yüzde 14 oranında artırdı. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, “Şirketimizin mali gücünü ve müşterilerimizin bize duyduğu güveni yansıtan aktif büyüklüğünde 12,5 milyar TL’ye ulaşılarak bu alandaki sektör liderliği perçinlenmiştir” dedi. 

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, şirketin 2016 yılı ilk çeyreği konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu: “Şirketimizin faaliyette bulunduğu hayat sigortası ve bireysel emeklilik branşlarındaki gelişim ve rekabet artarak devam etmektedir. 2016 yılının ilk çeyreği itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 6,2 milyon katılımcı sayısı aşılmış ve devlet katkısı dâhil 51,7 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşılmıştır. Hayat sigortası prim üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artarak 1,1 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

İstikrarlı, dengeli ve kârlı büyümesini sürdüren Anadolu Hayat Emeklilik, 2016 yılı ilk çeyreği itibarıyla başarılı bir dönemi geride bırakmıştır. Bu dönemde, 2015 yılına ait Olağan Genel Kurul toplantımız gerçekleştirilmiş ve hissedarlarımıza, net dağıtılabilen dönem kârının yüzde 70’i oranında, toplam 100 milyon TL’lik nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.”

Pazar payı %17

“Şirketimizin brüt kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artışla 50,4 milyon TL, net kârı da yüzde 22 oranında artışla 41,4 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir” diyen Erkan, şirketin mali gücünü ve müşterilerinin şirkete duyduğu güveni yansıtan aktif büyüklüğünde 12,5 milyar TL’ye ulaşılarak bu alandaki sektör liderliğini perçinleidklerini söyledi. Erkan, “Özsermayemiz ise 738,7 milyon TL düzeyinde oluşmuştur. Bu dönemde bireysel emeklilik branşı fon büyüklüğümüz devlet katkısı dâhil 9,6 milyar TL seviyesini aşmış ve yüzde 19’luk pazar payı elde edilmiştir. Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yayımlanan 31 Mart 2016 tarihli verilere göre, şirketimiz yıl içerisinde katılımcı sayısını 31 bin 823 kişi artırarak, yüzde 17 oranında pazar payı ile bu alanda sektör lideri konumunu sürdürmektedir” dedi.

İlk çeyrekte 6.5 milyon TL teknik kar

Önceki dönemlerde olduğu gibi, en yüksek devlet katkısı fon büyüklüğüne sahip şirket olma özelliğini de devam ettirdiklerinin altını çizen Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Bireysel emeklilik branşında katılımcı sayısı ve fon büyüklüğü itibarıyla ulaşılan ölçeğin gelir ve maliyetlerimiz üzerindeki olumlu etkisi sayesinde, sergilenmekte olan başarılı performans devam etmiş ve 2016 yılı ilk çeyreğinde 6,5 milyon TL teknik kâr elde etme başarısı gösterilmiştir.

1,7 milyar TL düzeyindeki sigortalı varlıkları itibarıyla hayat sigortaları sektöründe lider olan Anadolu Hayat Emeklilik, hayat branşında geçen yılın aynı dönemine paralel bir performans sergilemiş ve 2016 yılı ilk çeyreğinde toplam 97 milyon TL tutarında brüt prim üretimi gerçekleştirmiştir. Bu dönemde hayat branşı teknik kârımız yüzde 8 artarak 22,2 milyon TL düzeyine ulaşmıştır.

Payları, Borsa İstanbul’da işlem gören ilk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, önümüzdeki dönemlerde de, dünya genelinde yaşanan finansal gelişmeleri ve faaliyet göstermekte olduğu sektörlerdeki rekabet koşullarını yakından takip ederek verimli ve kârlı büyümesini sürdürme kararlılığındadır.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER