27 Ocak 2021, Çarşamba

Anadolu Sigorta 95’nci yılının gururunu yaşıyor

Sigorta Ekranı’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Özel Yayın Konuğu Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan oldu. Programda 70 ve 52 yıllık acenteleriyle buluşan Şencan, “Dededen babaya, babadan toruna geçen 3. kuşak acentelerimizle çalışmak gurur verici” dedi.

SİGORTAMEDYA’nın YouTube kanalı Sigorta Ekranı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Özel Yayınıyla izleyicisiyle buluştu. SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın sunduğu programa Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan katıldı. Anadolu Sigorta’nın 70 yıllık acenteliğini yapan Ankara Hastür Sigorta’dan Türker Gürsoy ve 52 yıllık acentesi Hatay’dan Mehmet Ali Zelluhoğlu da programın sürpriz konukları oldu.

Yüz yüze görüşmek gibi değil

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Şencan, Anadolu Sigorta’nın Atatürk ve Cumhuriyet’in eseri olduğunu vurguladı. Şencan, “Sadece ülkemizi değil bütün yerküreyi etkileyen bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Sağlığımızın yanında ekonomileri de etkisi altına aldı. Bu süreçte çalışmalarımızı 2 aya yakındır evden yürütüyoruz. Evden çalışmaya, güçlü teknolojik alt yapımız sayesinde kolayca intibak ettik. Acentelerimiz ile ve sigortalılarımızla özellikle dijital platformlarda video konferanslarla iletişim halinde olduk. Bağlantıyı koparmadık. Ancak hiçbir teknoloji yüz yüze görüşmenin yerini tutmadığını belirtmek isterim” dedi.

Bu süreçten güçlenerek çıkacağız

1 Nisan 1925’te kurulan Anadolu Sigorta’nın Türkiye’nin milli sigorta şirketi olduğuna dikkat çeken Şencan “95 yıllık bir şirket olarak çok zorlu süreçlerden geçtik. Hem ülkemiz hem de şirketimiz sıkıntılı günler yaşadı. Ancak hiçbir zaman da enseyi karartmadık. Çalışanlarımız ve acentelerimize o zor günleri atlattık. Çalışanlarımıza ve acentelerimize ‘Sizlerle daha önce birlikteydik, birlikte çalıştık, şimdi çalışıyoruz. Gelecekte de çalışacağız. Sizleri destekleyeceğiz. Bundan emin olun, hep birlikteyiz. Bu süreçten güçlenerek çıkacağız’ diyoruz. 500 bin lira sermaye ile kurulmuş bugün ise 500 milyon lira sermayeye ulaşmış, son derece güçlü bilançoya sahip bir şirketten bahsediyoruz. Olağan dönemler olduğu gibi olağanüstü dönemler de yaşamış, ciddi bir tecrübeye sahip ekibi, gerçekten kuvvetli. Hem teknik tarafta hem satış tarafında tecrübeli bir ekibe sahibiz. Genel müdüründen güvenlik görevlisine kadar hepsi son derece konularına hakim” diye konuştu.

Böyle güçlü bir acente yapısıyla çalışmak son derece zevkli

“Sigortacılığın en zor yanı müşteriyi ikna etmektir” diyen Şencan şunları söyledi: “O bakımdan acentelerimiz en zorlu görevi üstlenmiş durumda. Bu olağanüstü dönemlerde de eskisinden daha üstün bir performans da çalışıyorlar. Acentelerimize teşekkür ediyorum. Bizim 2 bin 200’e yakın acentemiz var. Bunların 550 tanesi de sadece Anadolu Sigorta acentesi. Acentelerimiz de aslında kurumsallaşmış durumda. 73 yıllık acentemiz var. 40 yılı devreden 14; 30 yılı deviren 44 tane acentelerimiz var. Ben bu durumdan çok memnunum. Böyle güçlü bir acente yapısıyla çalışmak son derece zevkli.”

Sektörün sağ duyusu

Acenteleri stratejik ortak olarak adlandıran Şencan, “Acentelerimizi ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Anadolu Sigorta, acenteleriyle birlikte sektörün sağ duyusunu temsil eder. Sektörün sakin gücüyüz. Acentelerimizin sermayelerini kuvvetlendirmek için bir takım önlemler aldık. Önlemleri, destek paketleri olarak açıkladık. Kampanyalarımızda uyguladığımız birtakım prosedürleri tamamıyla kaldırdık. Yangın kampanyası, tamamlayıcı sağlık, özel sağlıkla ilgili kampanyalara bunlar uyguladık. Tekli acentelerimize 1000 lira, çoklu acentelerimize ise 500 lira destek verdik. Komisyon oranları mızı ciddi bir şekilde arttırdık. Yüzde 30 komisyon verdiğimiz branş sayısını 40’a çıkardık. Hedeflerle ilgili de iyileştirmeler yaptık. Hedef sisteminden biraz taviz vererek iptal süreçlerini biraz erteledik. Kredi kartlarında 1 ay erteleme yaptık. Sağlık branşında Covit-19 istisna olmasına rağmen poliçe içine dahil ettik. Sigortalılarımıza yönelik 7/24 danışma hattımız vardı. Onu daha da genişlettik. Acil servislerimiz ile ilgili hizmetlerimizi artırdık. Acente çalışanlarımıza da 7/24 hizmetimiz ücretsiz sunduk” dedi.

Sektörde bir ilk

Acentelere 1 Mayıs itibariyle destek ödemesi de yaptıklarını söyleyen Şenca, “Ayrıca Ofisim Cep’te uygulaması ile acentelerimiz bütün işlemlerini cep telefonu ile yapabiliyorlar. Orada ciddi yenilemeler yaptık. Acentelerimiz hedeflerini, üretimlerini, komisyonlarını izleyebiliyor. Ama en önemlisi Kazandıran Ürünler Paketi (KÜP) uygulamamız hizmete girdi. Acentelerimiz kampanyalarımızda öne sürdüğümüz kriterleri değil, kendi kriterlerini belirleyecek. Yani üretimlerini, hedeflerini ve komisyonlarını kendileri belirleyecek. Bu sektörde bir ilk. Artık acentelerimiz KÜP’lerini Anadolu Sigorta ile dolduracak” diye konuştu.

Şencan, sektörün salgın sürecinde başarılı bir sınav verdiğini ve sınavı geçtiğini de sözlerine ekledi.

Ne istediysek hepsini verdiler

Ankara Hastür Sigorta’dan Türker Gürsoy, 70 senelik Anadolu Sigorta acentesi olduklarını belirterek “En eski ikinci acenteyiz. Acentelikte babamı baz alıyorum. 1948 yılında Ankara’da prodüktör olarak göreve başlamış. 1987 yılında bölge müdürlükleri kurulunca yolumuza acente olarak devam etme kararı aldık. Bu zaman diliminde çok güzel dostlarımız oldu. Genel müdürümüzün de dediği gibi ‘bizimki bir ekip işi.’ Tek başına yapamıyorsunuz. Müşterimiz ile çok özel paylaşımlarımız oluyor. Bir yerde onların sırdaşı oluyoruz. Anadolu Sigorta hakikaten bir marka. Yıllardır onu hissediyoruz. Anadolu Sigorta ailesinin bir parçası olduğumuzu hep hissettik. Anadolu Sigorta yöneticilerinin hepsine teşekkür ediyorum. Anadolu Sigorta’da bulduğumuz yakınlıktan dolayı başka bir şirket arayışı içerisine girmedik. Ne istediysek hepsini verdiler. Babamızdan devraldığımız acenteliği üçüncü kuşak olan çocuklarımıza devredeceğiz” açıklamasını yaptı.

Başka bir şirket düşünmedik

Hatay’dan programa katılan 52 yıllık Anadolu Sigorta Acentesi Zeluholu Sigorta’dan Mehmet Ali Zelluhoğlu da şunları söyledi: Anadolu Sigorta ile sektöre başladık. Biz şu anda ikinci jenerasyonuz. 3. jenerasyon da peşimizden geliyor. Biz bir aile şirketiyiz. Anadolu Sigorta artık bizde bir bağımlılık haline geldi. Başka bir şirket, başka bir acentelik hiç düşünmedik. Anadolu Sigorta’dan kopmak mümkün değil. Fiyat odaklı çalışmaktan ziyade hizmet odaklı çalışmayı prensip edindik. Portföyümüzün tamamı kendimize ait. Dışarıdan portföyümüz. Bundan sonra da Anadolu Sigorta ile ilerlemeyi hedefliyoruz. Başka bir alternatifimiz yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER