30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

AvivaSA 900 kişilik yeni istihdamla kadrolarını büyütecek

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk 12014 yılında istihdamını satış kadrolarında 765, idari kadrolarda 135 kişi ile büyütmeyi hedefleyen AvivaSA, toplam 1770’e ulaşacak çalışan sayısıyla sektörün geleceğine koşmaya devam edecek.

Bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığının önde gelen şirketlerinden AvivaSA Emeklilik ve Hayat, büyüyen operasyonlarına paralel olarak kadrolarını da genişletmeye devam ediyor. 2013 yılında 880 kişiyi işe alan AvivaSA, 2014 yılında satış kadrolarında 765, idari kadrolarda 135 kişi olmak üzere toplam 900 kişilik istihdam yaratacak. AvivaSA böylelikle satış kanallarında 1350, Genel Müdürlük kadrolarında 420 kişi olmak üzere toplam 1770 çalışan sayısına ulaşmış olacak.

2014’te yapacağı işe alımlarla “geleceğin mesleği” olarak tanımlanan Finansal Danışman sayısını 725’e yükseltecek olan AvivaSA, Banka Sigortacılığı kanalındaki Şubeler Sigorta Yöneticisi sayısını ise 400 kişiye çıkaracak.

Son yıllardaki yüksek büyüme hızıyla sektörde cazip iş fırsatları yaratmaya devam eden AvivaSA, yeni işe alacağı finansal danışmanları, Türkiye çapındaki bölge ve şubelerinde görevlendirecek. Adayların finansal danışmanlık temel eğitim programı ve Bireysel Emeklilik Aracılığı Lisans Sınavı bedeli de AvivaSA tarafından karşılanacak.

AvivaSA, genel müdürlükte ise Pazarlama, Finans, Aktüerya ve İş Riski, İç Denetim, Strateji ve Değişim Yönetimi, Kurumsal Projeler, Banka Sigortacılığı Geliştirme, Direkt Satış ve Acenteler Kanal Geliştirme, İnsan Kaynakları, Lojistik ve Satınalma, Teknik Operasyon, Bilgi Teknolojileri Mimarisi, Yazılım ve Destek, Proje ve Uygulama Yönetimi bölümleri için işe alım yapacak.

Satış kadroları için lisans ya da bireysel emeklilik mevzuatı çerçevesinde belirlenen meslek yüksekokulu bölümlerinden mezun, diğer kadrolar için ise tercihen lisans mezunu olma şartı arayan AvivaSA, başvuran adaylar arasında değerlendirme sürecinde; pozisyona göre yapılandırılmış yetkinlik envanteri, yetenek testi, kişilik envanteri, mesleki bilgi sınavı ve yetkinlik bazlı mülakat yöntemleri ile değerlendirerek en uygun bulduklarını kadrosuna alacak.

Adaylar, başarı odaklı, etkileme ve ikna yeteneği ile iletişim becerileri yüksek, müşteri ve duygu yönetiminde etkin, sürekli gelişime inanan, etik ve profesyonel tutuma sahip,

takım çalışmasına yatkın, sonuç odaklı ve kurum kültürü ile uyum yetkinlikleri ile değerlendirilecek.

Adaylar açık pozisyonlara www.avivasa.com.tr ve facebook.com/AvivaSAIKariyer adresinden veya kariyer siteleri üzerinden başvuruda bulunabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER