19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

BES’te ‘SEÇ, BEĞEN, AL’ dönemi başlıyor

Emeklilik şirketleri artık, ‘Bütünleşik Planlar’la emeklilik, hayat, ferdi kaza, özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası gibi farklı ürünleri bir paket olarak katılımcılara sunabilecek. Önümüzdeki dönemde, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ürün çeşitliliğinde artış bekleniyor.

SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

Türkiye’de bu ay sonunda, 18’inci yaşını kutlayacak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), son aylarda emeklilik şirketlerinin, ’18 yaş altı nüfusa’ sunduğu ürünlerle katılımcı sayısını da artırıyor.  Adım adım, katılımcı sayısının 7 milyon sınırına yaklaştığı BES’te geçen günlerde ‘Bütünleşik Emeklilik Planları’ ile ilgili önemli bir düzenlemeye  imza atıldı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), 28 Eylül’de yayımladığı “Bütünleşik Emeklilik Planları ’na İlişkin Genelge (2021/17)” emeklilik şirketleri açısından bir takım yenilikler getirdiği gibi, katılımcılara da yarar sağlayacak.  

Şirketlerin ruhsat sahibi olması gerekli

SEDDK’nın düzenlemesi, öncelikle emeklilik, hayat, eğitim, ferdi kaza, özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) gibi farklı ürünleri bir paket olarak katılımcılara satılmasına imkân veriyor. Diğer bir deyişle, Bütünleşik Emeklilik Planı ile dileyen BES katılımcısı, emeklilik sözleşmesi yaptığı emeklilik şirketinden bireysel emeklilik planı dışında, farklı sigorta ürünlerini de satın alabilecek. Şirketlerin söz konusu ürünleri satabilmeleri için ilgili branşlarda ruhsat sahibi olmaları gerekiyor. Aksi takdirde, şirketlerin ürünleri başka şirketlerle işbirliği ile sunmaları şimdilik mümkün değil.

SAĞLIK SİGORTASI SATAN ŞİRKET SAYISI ARTACAK

Emeklilik şirketleri, bütünleşik planlarla ilgili hazırlıklara da başladı. Katılımcılara sunulacak ürünlerin önemli bir kısmı zaten şirketlerin portföylerinde yer alıyor. Ancak, sektörde sağlık ürünleri satan şirket sayısı şimdilik sınırlı. Bazı emeklilik şirketleri, hayat dışı (elementer) branşta faaliyet gösteren grup şirketleri söz konusu ürünleri sattığı için ya da stratejik olarak henüz bu alana yatırım yapmadıkları için sağlık ürünlerini satmıyor. Ancak, SEDDK’nın yeni düzenlemesiyle birlikte müşteri talepleri doğrultusunda bütünleşik planları sunabilmek ve özel sağlık ve TSS satabilmek için sağlık branşında ruhsat başvurusu yapan şirket sayısında artış bekleniyor. Bunların yanı sıra, Bütünleşik BES’in sistemde henüz sunulmayan bakım sigortaları vb. ürünlerin de sunulmasını teşvik edeceği ve sistemde ürün çeşitliliğinin artmasına katkıda bulunacağı ileri sürülüyor.

BÜTÜNLEŞİK PLAN KATILIMCIYA NE GİBİ YARAR SAĞLAYACAK?

  • Katılımcılar artık, diledikleri ürünleri farklı şirketlerden almak yerine emeklilik sözleşmesi yaptıkları şirketten satın alabilecek.  
  • Katılımcılar ürünleri ayrı ayrı değil, bir paket olarak satın aldıkları için ilgili ürünlerde bir takım indirimler de yapılabilecek.   
  • ‘Bireyler, BES dışında, sözgelimi sadece TSS yaptırmak istiyor. ‘Modüler yapı’ sayesinde, emeklilik şirketi katılımcıya hem BES planı sunacak; hem de TSS yapacak. 
  • Bütünleşik BES planlarında; indirimli check-up, göz muayenesi, diş röntgeni, ambulans hizmeti, acil sağlık hizmeti, tıbbi ve diğer danışmanlık hizmetleri vb. de sunulacak.
  • Sistemdeki mevcut katılımcılar da isterlerse emeklilik planını değiştirip, bütünleşik emeklilik planları ‘na geçiş yapabilecek.

BES’TE KATILIMCI SAYISI 7 MİLYONA ULAŞMAK ÜZERE

Türkiye’de gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’de katılımcı sayısı da 7 milyona ulaşmak üzere. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin son yayımladığı 24 Eylül tarihli istatistiklere göre, BES’te katılmcı sayısı 6 milyon 971 bin 346 kişiye ulaşırken, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü de 176,4 milyar TL’ye yükseldi. Emeklilik şirketlerinin son aylarda 18 yaş altına sundukları ürünler, katılımcı sayısının artmasında etkili oluyor. Söz konusu ürünlerin de etkisiyle sadece, 30 Haziran-24 Eylül arasındaki dönemde BES’te net katılımcı sayısı 60 bin 994 kişi artış gösterdi. 

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu

Bütünleşik planlarla farklı ürünler paket olarak satılacak

SEDDK’nın, ‘Bütünleşik Emeklilik Planları’ ile ilgili yayımladığı genelgenin sektör açısından olumlu olduğunu belirten Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bütünleşik planlarla, emeklilik şirketleri, emeklilik ve hayat ürünlerinin yanı sıra, ferdi kaza, tamamlayıcı sağlık ve özel sağlık sigortası gibi ürünleri bir paket olarak katılımcılara sunabilecek. Söz konusu ürünleri sunabilmeleri için de şirketlerin ilgili branşlarda ruhsat sahibi olmaları gerekiyor. Bütünleşik planlar sayesinde katılımcılara da farklı ürünlerde indirimler uygulanabilecek. Bütünleşik planlar, farklı ürünleri bir paket olarak satma kolaylığı dışında, önümüzdeki dönemde bireylerin tüm yaşam evrelerinde karşılaşacakları riskleri güvence altına alan, uzun süreli sağlık sigortaları, bakım sigortaları vb. yeni ürünlerin sunulmasını da teşvik edecek.”

GÖNÜLLÜ BES’TE FON BÜYÜKLÜĞÜ 176,4 MİLYAR TL’YE YÜKSELDİ

Tarih Katılımcı sayısı Fon büyüklüğü* (milyar TL)

31 Aralık 6.900.579 158,3

30 Ocak 6.893.468 157,7

27 Şubat 6.901.757 157,0

31 Mart 6.909.734 157,4

30 Nisan 6.909.224 161,6

31 Mayıs 6.908.478 170,0

30 Haziran 6.910.352 170,2

31 Temmuz 6.934.199 172,5

24 Eylül 6.971.346 176,4

*Devlet katkısı dahil.

Kaynak: EGM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER