18 Eylül 2021, Cumartesi
spot_img

CANLI YAYIN: Sigorta sektöründe dev birleşme

Kamu sigorta şirketlerinin Varlık Fonu çatısı altında birleşmesi sekiz ay gibi kısa sürede tamamlandı. Sigorta şirketleri Türkiye Sigorta Anonim Şirketi adı altında, emeklilik ve hayat şirketleri ise Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi adı altında birleştiler.

Sigorta sektörü artık yepyeni bir döneme adım atıyor. Tarihi birleşme için Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tören düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımları ile gerçekleştirilecek olan tanıtım toplantısını SigortaMedya olarak yerinde takip ediyoruz. Genel Yayın Yönetmenimiz Can Kantar gelişmeleri Ankara’dan anbean aktarıyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından notlar şu şekilde:

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Millet’in evine hoşgeldiniz. Tarihi bu program nedeniyle sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Gelecek nesillere güçlü bir ekonomi bırakmak için Varlık Fonu’nu kurmuştuk. Kuruluşundan bu yana Varlık Fonu güçlü bir portföye ulaştı. Bugün de sigorta sektörüne vizyon kazandıracağına inandığım stratejik bir hamleyi hayata geçiriyoruz.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Denetleme Kurumu’nu kurarak kritik bir adım attık. Ziraat Sigorta, Halk Sigorta, Güneş Sigorta, Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik bundan sonra Türkiye Sigorta çatısı altında hizmetlerine devam edecek. Bu büyük birleşme ile Türk sigortacılık sektörünü çok daha güçlü ve rekabetçi bir yapıya kavuşturduğumuza inanıyorum. Reel ekonomiye ve piyasaya da önemli katkıları olacaktır.

Birbirini tamamlayan 6 köklü kamu faaliyetimizin bir çatıda toplanması sektöre yeni bir dinamizm kazandıracaktır. Türk sigortacılığının en önemli sorunu yeni ürün geliştirmekte zorlanmasıdır. Sigortacılık hizmetleri, istikrarlı büyümeye katkı sağlayacaktır.

Önümüzdeki dönemde sektörde hem sigorta hem de emeklilik tarafından önemli gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. Türkiye’den bölgesel güç bir sigorta şirketi çıkarmaya bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum.

Covid-19 insanlığın son asırda karşılaştığı en büyük sağlık krizidir. Gelişmiş ülkeler dahil birçok ülke bu krize hazırlıksız yakalanmıştır. Maddi olarak bizden üstün olan ülkeler temel ihtiyaçların teminine kadar birçok ürüne ulaşmakta zorluk yaşadılar.

Dünya artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni bir döneme girmiştir. Covd-19 hayatımızın her alanını derinden sarsmıştır. Ekonomiden turizme kadar pek çok alanda salgının artçı şoklarını hala hissediyoruz. Salgının sarsıcı etkisinin daha iyi anlaşılması ile uluslararası kuruluşlar büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyona gitmek durumunda kalmışlardır.

Ekonomide 2020’nin ikinci çeyreğinde Japonya yüzde 10, Almanya 11,7, İngiltere yüzde 21,7, İspanya yüzde 22,7 daralmıştır. Türkiye ilk çeyrekte 4,4 büyüyen Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daralma ile bu ülkelerden pozitif ayrışmıştır.

Esnafımız ve vatandaşımızı salgının etkilerine karşı korumaya aldık. Ne sağlık sisteminin çökmesine, ne kamu sisteminde aksaklık yaşanmasına, ne de ekonominin tamamı ile durmasına izin verdik. Türkiye gerçeklerinden kopuk, fevri kararlar almak yerine soğuk kanlı kararlar ile süreci yönettik. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin avantajlarını en iyi şekilde kullanarak hamdolsun ülkemizi bugünlere kadar getirdik.

Sel gider izi kalır derler, dünyayı kasıp kavuran bir salgından sıfır hasarla çıkmak mümkün değildir. Biz bu süreçten asgari etkilendik. Kamu ve özel sektörümüzdeki yatırımlara hız verdik. Ekonomimizi yeniden rayına oturttuk. Ağustos ayındaki veriler yakalanan ivmenin sürdüğüne işaret ediyor.

Ekonmik güven endeksi 62,9’dan yüzde 85,2 seviyesine çıktı. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı 65.5 seviyesinden ağustos ayında 73 seviyesine yükseldi. Son zamanlarda finansmana sağladığımız desteklerle konut ve otomobil satışlarında rekor kırdık.

Otomobil satışları temmuz ve ağustos ayında yüzde 62 seviyesinde yükseldi. İhracatımızdaki toparlanmanın sürdüğünü de görüyoruz.

Firmalarımızın aldığı yeni siparişlerde, ihracat siparişlerinde gözle görülür iyileşmeler yaşanıyor. Ülkemize gelen turist sayısının ilk 8 ayda 10 milyon sınırına ulaşması bir diğer önemli gelişmedir. Bankacılık sektörümüzün oldukça sağlıklı bir görünüme sahip olduğunun altını çizmek istiyorum.

Ülkemizin bileğini, diplomasi ve savunma sanayisinde bükemeyenler her zaman ekonomiye sarılmışlardır. Türkiye’yi her zaman iddiasından vazgeçirmeye çalışmışlardır. Türk ekonomisinin güçlü olmadığı dönemlerde netice de almışlardır. Ülkemiz gecelik faizlerin yüzde 7500’lere çıktığı günleri yaşamıştır. Memur maaşlarını ödeyememe tehlikesi ile karşılaştığımız zamanlar oldu. Birkaç milyar dolar için IMF kapılarında avuç açtığımız günleri hatırlıyorum. Ülkemizin hazinesinin IMF komiserlerine teslime dildiği utanç günlerini hatırlıyorum.

Türkiye’nin kalkınma yarışına başladığı ülkeler mesafe alırken, ülkemiz bir türlü istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Ülkemizin IMF’e olan borcunu ödeyerek ekonomik bağımsızlığını biz kazandırdık biz.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomi açısından yeni bir döneme girdik. Ne dediler, kur, faiz, enflasyon, gidin IMF’den borç alın. Biz ne dedik, o sizin şanınızdır, yönteminizdir, biz IMF’nin kapısını çalmayacağız dedik. Ama IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. Verin dedim, bizden para alan yarın talimat alır dedim. Bunlar vazgeçtiler.

Türkiye’nin rızkını kaostan beslenen çevrelere yedirmemekte kararlıyız. Türkiye’yi kur, faiz, enflasyon üzerinden sıkıştırmalarına izin vermeyeceğiz.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğine sıkı sıkıya sarılmasının yanı sıra koronavirüs ile mücadelesini de sıkı sıkıya sürdürmesi gerekiyor. Ülkemizin tam bir seferberlik içinde tedbirlere sarılması gerekiyor. Ne karamsarlığa kapılacağız, ne de umursamamazlık yapacağız. Milletimizi temizlik, maske ve mesafe kuralına uymaya davet ediyorum.

Finansal piyasalarda iyileşmeye katkı sağlaması noktasında daha ciddi bir noktaya ulaşacak. Türkiye güçlü ekonomisiyle dünya ekonomilerinin krizden geçtiği bu dönemde yatırım ve projelerine hatta stratejik hedeflerine hız kesmeden devam ediyor. Bir yatırım malı olan bir sermaye malı olan fonlama açığı oluşturmayan altını kenara koyduğumuzda cari açığımız düşmeye devam ediyor. Katma değerli üretime ve istihdama dayalı büyümeye devam ediyoruz.

Güçlü piyasa oyuncusu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni’nde açıklama yaptı. Bakan Albayrak “Türkiye Sigorta sektöre yön verecek, bölgesel ve küresel rekabette güçlü bir piyasa oyuncusu olacak. İstikrarlı büyümenin devamlılığı adına önemli bir misyon üstlenen Türkiye Sigorta’nın önümüzdeki dönemde global marka olma hedefiyle ülkemizi daha etkin bir yere taşıyacağından eminiz” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından notlar;

İlk günden itibaren sigortacılık sektörüne ilişkin hedefleri belirlerken sigorta ve emeklilik sektörü ne kadar yüksek düzeyde fon sağlarsa, o kadar büyük katkı sağlamış olacak. Bugün dünyada 39. sırada sigortacılık sektörümüz. Şu an hedeflerin gerisinde. Sigorta ve emeklilik sektörleri kritik öneme sahip. Yakın zaman içinde yeni ekonomi planımızda da önce SDDK’yı sonra Türk Re’i kurduk.  İşte kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesinden doğan Türkiye Sigorta reformist hareketlerden birisi olacak. Türkiye Sigorta sektöre yön verecek, bölgesel ve küresel rekabette güçlü bir piyasa oyuncusu olacak. İstikrarlı büyümenin devamlılığı adına önemli bir misyon üstlenen Türkiye Sigorta’nın önümüzdeki dönemde global marka olma hedefiyle ülkemizi daha etkin bir yere taşıyacağından eminiz.

Finansal piyasalarda iyileşmeye katkı sağlaması noktasında daha ciddi bir noktaya ulaşacak. Türkiye güçlü ekonomisiyle dünya ekonomilerinin krizden geçtiği bu dönemde yatırım ve projelerine hatta stratejik hedeflerine hız kesmeden devam ediyor. Bir yatırım malı olan bir sermaye malı olan fonlama açığı oluşturmayan altını kenara koyduğumuzda cari açığımız düşmeye devam ediyor. Katma değerli üretime ve istihdama dayalı büyümeye devam ediyoruz.

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli:

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, törenin açılış konuşmasında şunları söyledi:

Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve güçlenmesi yolunda sigortacılığın önemi ve toplumsal faydasını görerek yapısal reformların bir parçası olan bu proje gerçek oluyor.

2020 yılının en büyük birleşmesini söz verdiğimiz takvimde ve pazar payımızı artırarak hayata geçiriyoruz. Toplam 38 bölge, 2 bin 620 çalışan ve 15 milyon müşteriye hizmet veren Türkiye’nin en büyük emeklilik ve sigorta şirketi olduk. Sigortacılığı yeniden tanımlamak, yepyeni anlarda öncü olmak istiyoruz.

Güven ve sigortayı eş anlamlı hale getireceğiz

İçimizden gelen sorumluluğun bilinci ile hedefimiz, üretim ve kârlılıkta sürdürülebilir liderlik ve Türkiye dışında da faaliyetleri bulunan global bir sigorta şirketi olmaktır. Bir olmakla elde ettiğimiz güçlü pozisyon sayesinde sektörün büyümesinde ve finans piyasalarında öncü ve yönlendirici konumda olmak istiyoruz. Söz veriyoruz; güvenin ihtiyaç olduğu her alanda yerimiziz alacağız. İsmimizin verdiği sorumlulukla, yaşadığımız çevreye ve toplumumuza borcumuzu ödeme bilinciyle hareket edeceğiz. Güven ve sigortayı eş anlamlı hale getireceğiz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER