25 Ocak 2021, Pazartesi

Ekonomistlerin 2021 tahminleri

Altınbaş Üniversitesi‘nin gelenekselleşen Çarşamba Buluşmaları kapsamında düzenlenen “2021 yılında bizi neler bekliyor?” toplantısına katılan ekonomistler; 2021 yılına ilişkin öngürülerini paylaştı.

Toplantıya Prof. Dr. Emre Alkin; Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez katıldı. İşte Türkiye’nin ünlü ekonomistlerin 2021 tahminleri…

PROF. DR. EMRE ALKİN: TÜRKİYE YÜZDE 4 BÜYÜR

“2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini bekliyorum. Enflasyonun çift hanede, yüzde 10-12 arasında kalacağını bütçe açığının milli gelire oranının ise yüzde 4.5 olacağını öngörüyorum. Cari açığın milli gelire oranının da yüzde 3.5-4.5 arasında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum. Birçok kişinin pandemiyi dünyanın sonu olarak adlandırıyor. Ama böyle olmadığı görüldü.”

PROF. DR. IŞIN ÇELEBİ: BİTCOİN 50 BİN DOLARI GEÇECEK

“2021 yılında pandeminin hızı çok yavaşlayacak. Bitcoin’in fiyatı 50 bin doların üzerine çıkacak. Amerika’daki Amazon.com’un piyasa değeri Apple’ı geçecek. Dünya genelinde küresel borç tutarı 15 trilyon dolara çıktı. Borcun yönetilebilmesi çok önemli. Amerika ile Çin arasındaki teknoloji savaşları da küresel büyüme üzerinde etkili olacak.”

DR. MAHFİ EĞİLMEZ: ENFLASYON ÇİFT HANEDE KALACAK

“Enflasyon çift haneli seviyelerde kalacak. Aşılanmanın 2 yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Aşı konusunda özellikle Afrika’ya uluslararası yardımların yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütünün bu konuda önderlik etmesi lazım. Tarım gittikçe önem kazanacak. Önümüzdeki dönemde iş insanları tarımsal üretime yatırım yapacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER