16 Ağustos 2022, Salı
spot_img

Enerji şirketleri, siber saldırganların hedefi haline geldi

Gallagher’in kısa bir süre önce yayınladığı rapora göresiber saldırganların yeni hedefi enerji ve kamu şirketleri. Saldırıların artması nedeniyle enerji ve kamu şirketleri siber sigortalara yöneldi.

SİBEL CİNGİ/ SİGORTAMEDYA

Enerji ve kamu şirketleri siber saldırıların, ana hedefi haline geldi. Global sigorta şirketi, risk yönetimi hizmetleri ve danışmanlık firması Gallagher’in kısa bir süre önce yayınladığı rapora göre artan saldırılar karşısında enerji ve kamu şirketlerinin sigorta talebi de artış gösterdi. Raporda fidye yazılımı saldırılarındaki artıştan kaynaklanan talep artışına paralel olarak sigorta fiyatlarının da yüzde 25 ila yüzde 40 arasında yükseldiğine dikkat çekildi.

Hasar oranlarındaki artışa bağlı olarak sigorta fiyatlardaki artışın devam edeceği vurgulandı.

Risk incelemeleri çok dikkatli yapılıyor

Gallagher’in raporuna göre sigorta şirketleri son dönemde risk incelemelerini daha dikkatli yapıyor ve sigortalılardan daha fazla bilgi talep ediyor.

Rapora göre, enerji şirketleri ‘bilgi teknolojisi (BT) veya operasyonel teknolojiyi etkileyenler’ olarak siber riskleri iki kategori altında sınıflandırıyor. Ancak Gallagher’a göre bu bir sorun. Şirketlerin siber riskleri iki ayrı risk yerine tek bir risk olarak görmeleri gerekiyor. Şirketlere, kapsamlı bir siber sigorta poliçesine sahip olmaları gerektiği uyarısını yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER