5 Temmuz 2022, Salı
spot_img

ERGO, Güneydoğu Avrupa'da varlığını artırıyor

ergoERGO, Piraeus Bank bünyesindeki ATE Sigortacılık’ı satın alarak Yunanistan’ın hayat-dışı sigortası alanında en büyük oyuncusu haline geldi

Bu satın alma ile Güneydoğu Avrupa’daki varlığını artıran ERGO, ATE Sigortacılık’ın yüzde 100 hissesi karşılığında 90,1 milyon euro ödeyecek. Rakam, anlaşmanın imzalama tarihindeki değerleme üzerinden değişikliğe uğrayabilecek. Satış, yasal düzenleyici kurumların onayını takiben gerçekleşmiş olacak.

Yunanistan’daki iştiraki ERGO Hellas’ın, ATE’yi satın alması, ERGO’yu Yunanistan’da hayat-dışı sigorta segmentinde en büyük oyuncuya dönüştürecek.

ERGO Hellas, 2013 yılında 135 milyon euroluk prim üretimi gerçekleştirdi. ATE ise geçen yıl yaptığı 170 milyon euroluk prim üretiminin 130 milyon euroluk bölümünü hayat-dışı sigortacılık faaliyetlerinden elde etti.

1980 yılında kurulan ATE Sigortacılık, hayat-dışı branşların yanı sıra hayat sigortasına yönelik ürünler de sunuyor. Şirket, hayat-dışı sigortası pazarında 5. hayat sigortası pazarında ise 11. sırada yer alıyor.

kokkalas
ERGO Yunanistan ve Türkiye CEO’su Theo Kokkalas

ERGO, bu satın alma ile birlikte, Yunanistan ekonomisinin kriz sonrası toparlanmasına yönelik beklenti ve inancını da ortaya koymuş oldu. Yunanistan’da sigortacılık anlamında penetrasyon, diğer AB ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça düşük seviyede bulunuyor.

ERGO Sigorta Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jochen Messemer, satış ile ilgili olarak “Yunanistan’ın şu anda düşük düzeyde bulunan sigorta penetrasyonunun artacağını öngörüyoruz. Özellikle hayat-dışı alanının büyük fırsatlar sunacağını düşünüyoruz” dedi.

Satış işleminin gerçekleşmesinin ardından ERGO Hellas hayat-dışı sigorta sektöründe Yunanistan’ın en büyük sigortacısı olacaktır. ERGO Yunanistan ve Türkiye CEO’su Theo Kokkalas, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Güneydoğu Avrupa’daki varlığımızı artırıyoruz. Yunanistan’da sigorta sektörü panetrasyonu Türkiye’deki gibi düşük olması ile beraber, Türkiye’deki gibi yüksek potansiyeli bulunan ülkelerde karli büyümen fırsatlarına açığız. Stratejimiz; karlılığımızı, piyasadaki liderliğimizi ve müşterilerimiz ve satış ortaklarımız için yüksek kalite standartlarımızı korumak ve artırmaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER