16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Gaziantepli acentelerden SAİK’e ‘istifa’ çağrısı

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği (GASAD), görevini ve yetkilerini, temsil ettiği kurumlar adına kullanma gayreti göstermediği iddiasıyla Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’ni (SAİK) istifaya davet etti.

GASAD Başkanı İhsan Yiğit, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin sigorta acentelerinin haklarını savunamadığını, şeffaflık ve denetlenebilirlikten uzak olduğunu vurgularken, “SAİK, sektöre öncülük eden kurum olma vasfını son yaşananlarla tamamen kaybetmiştir” dedi.

Her şeyden önce, sektörün temsilcisi olma makamında bulunan kişilerin, üretimin büyük ağırlığını sırtlayan sigorta acentelerinin fikirlerinden bağımsız hareket ettiğini; karar alırken sektörü oluşturan paydaşların fikirlerini almadığını ifade eden Yiğit şunları söyledi:

“Kioskların kamu yararına olması hasebiyle, bizzat kamu yönetimi tarafından kaldırılmaması yönünde karar alındığını belirten SAİK Başkanlığı; bu organizasyonlardan elde edilecek faydanın, acenteler lehine döndüğünü beyan etmekte; ancak şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesinden uzak hareket etmektedir. Muayene istasyonlarında oluşturulacak zorunlu trafik ve tapu dairelerinde oluşturulacak zorunlu deprem poliçelerinin hangi kurum aracılığıyla sisteme sokulacağı hususunda adilane bir davranışın nasıl sağlanacağı büyük bir muammadır.”

GASAD Başkanı İhsan Yiğit

Yiğit, “Buna ek olarak sağlanan gelirin, acenteler nezdinde dağıtılacağı açıklanmıştır. Bahsi geçen her iki poliçe grubunun da portföyünde yer alması için (Cadde üzerinden yüksek kiralarla dükkan açmak, reklam vermek gibi) çeşitli maddi külfetlere katlanmış acentelerin haklarını; bu anlamda hiçbir masrafa katlanmamış acentelerle bölüştürmek ne kadar hakkaniyetlidir” şeklinde konuştu.

‘İşimizi yapamaz hale getiriliyoruz’

Çok sayıda şubesi olan ve birçok kurumla iş paylaşımı yapan büyük acentelerin, kendilerinden üretim yapan küçük işletmelerin haklarına da girmiş olacağının bilinmesi gerektiğinin altını çizen Yiğit; “Gaziantep Sigorta Acenteleri olarak, elbette tüm sigorta dallarında, halkımızın daha ucuza poliçe sahibi olabilmesini arzuluyoruz. Güçlü sermaye yapılarıyla, zorunlu sigorta dallarında faaliyet gösterebiliyor olmalarından ötürü; bu yetiye sahip sigorta şirketleri açısından destekleyici olarak çıkarılan kanunların bizler de arkasındayız. Ancak tek gelir kaynağı ‘Komisyon tutarları’ olan bizlerin, işimizi yapamaz hale getirilmeye çalışılmamızı da kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tek ses olarak karşı çıkıyoruz

“Gerek dijital alt yapı gerekse sermaye yeterliliği sebebiyle sektörden büyük pay alma gayreti içerisinde olan ‘yetkisiz’ kurumlara, sigorta poliçesi satabilme imkânı verilmesine tüm meslektaşlarımızla; tek ses olarak karşı çıkıyoruz” diyen Yiğit; “Teknoloji marketleri, GSM operatörleri gibi mesleki bilgiden ve tecrübeden yoksun kurumların, hediye çeki; para puan, GB ve dakika gibi çeşitli menfaatler sağlayarak poliçe satabilir hale getirilmesini de meslek etiğine yapılan bir hakaret olarak görüyoruz. Haklarımızı savunmak üzere göreve getirdiğimiz SAİK’in, bu kararın alınmasında gösterdiği gayretlerle ancak iflas etmemizi istediğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Yiğit, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Önceliğinin, 2017 yılı Nisan ayı öncesinde temel alınan komisyon oranlarına geri dönülmesi ve bu konunun kanunlaştırılarak güvence altına alınması ile kredi uygulamalarıyla vatandaşı sigorta satın almaya zorlayan finans kuruluşlarına karşı tedbir geliştirmek olan SAİK’İn, mücadele listesinde çok daha aşağılarda yer alan konulara eğilmesi bizim nezdimizde soru işaretleri barındırmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında, görevini ve yetkilerini, temsil ettiği kurumlar adına kullanma gayreti göstermeyen, Sigorta Acenteleri İcra Komitesini ivedilikle istifa etmeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER