30 Kasım 2021, Salı
spot_img

‘Ünlü sanatçıların çoğunun özel koleksiyonlarını sigortalıyoruz’

Sanat sigortalarına yönelik talebin arttığını belirten  Gulf Sigorta Konut Sigortaları ve Özel Müşteriler Grubu Teknik Direktörü Birsen Çakır, büyük holding sahipleri ve ünlü sanatçıların çoğunun özel koleksiyonlarını sigortaladıklarını açıkladı. Çakır, sanat eserlerinin sigortalanmasının, ABD, Japonya, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’de de hatırı sayılır seviyelere geldiğine dikkat çekti. 

Değeri, trilyonlu rakamları bulan büyük sanat eserleri ve özel koleksiyonların korunması ve sigortalanması, sadece eserlerin mülkiyet sahipleri için değil aynı zamanda gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmak adına da büyük önem taşıyor. Söz konusu sanat eserlerini güvence altına alan ve oldukça niş bir alan olan ‘sanat sigortaları’nı Türkiye’de yoğun talep görmeye başladı. Sanat eserlerini güvence altına alan ürünler sunan şirketlerin başında gelen Gulf Sigorta’nın Konut Sigortaları ve Özel Müşteriler Grubu Teknik Direktörü Birsen Çakır, adı duyulmuş büyük holding sahipleri ve ünlü sanatçıların çoğunun özel koleksiyonlarını Gulf sigorta acenteleri ve çalıştıkları brokerler aracılığıyla sigortaladıklarını söylüyor.

Gulf Sigorta’nın Konut Sigortaları ve Özel Müşteriler Grubu Teknik Direktörü Birsen Çakır

Türkiye’de hatırı sayılır seviyelere geldi

Sanat eserlerinin sigortalanmasının, ABD, Japonya, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’de de hatırı sayılır seviyelere geldiğine dikkat çeken Çakır, “Eserlerin sergilendikleri alanlarda oluşacak hasarlar ile maddi kayıpları kapatabilmek, sigortaya duyulan ihtiyaç ile birlikte sanat sigortasına olan talebi artırıyor” diyor. Çakır’ın verdiği bilgilere göre, Gulf Sigorta olarak Özel Müşteriler Grubu’na yönelik hazırlanmış Koleksiyon Sigortası ile tablolar, gravürler, heykeller, antikalar, tarihi veya sanatsal değeri olan orijinal eserlere, kişisel olarak ilgi duyulan özgün parçalardan oluşan koleksiyonlara teminat veriliyor. Teminat altına alınan eserler, all risk esaslı/ tüm risklere karşı sigortalanıyor. Teminat içeriğinin detaylarına bakıldığında sigorta; yangın, hırsızlık, deprem, sel, dahili su basması ve kazaen kırılma gibi bir çok teminat sunuyor. Bu teminatların yanı sıra eserlerin poliçe dönemi içerisinde piyasa değerindeki artışlar, eseri yapan sanatçının ölümü sonrasında sanat eserinde yaşanabilecek değer artışları gibi eserlerdeki finansal değişikliklere karşı sigortalıyı teminat altına alıyor. Sigortalanan eserler sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilecek direkt zararlara karşı güvence altına alınıyor.  

Hedef kitle içinde özel müzeler de var  

Sanat ve Koleksiyon Sigortası’nda hedef kitleyi şeffaf bir bilgi akışı kurabilecekleri gerçek koleksiyoner kişiler, özel müzeler ve sanat koleksiyonu olan kurumların oluşturduğunun altını çizen Çakır, “Gulf Sigorta olarak Türkiye’nin ‘fineart tretesi’ olan tek sigorta şirketiyiz. Bu alanda 10 yıllık tecrübemizi her geçen gün titiz bir underwriting tecrübesiyle artırıyoruz. Hasar süreçlerini yönetirken, müşterilerimizden de aynı titizlik ve hassasiyetle yaklaşım göstermelerini bekliyoruz” diyor.  

Sanat eseri sahte ise ne olacak?

Sanat eserlerinde sahtecilik (fraud) konusuna da değinen Birsen Çakır, şunları söylüyor: “Koleksiyonerlik ve/veya sanat eseri koleksiyonculuğu çok göreceli bir kavram. Özellikle, eserlerin sahte olup olmadığının tespiti, suistimale çok açık bir konu. Fraud işlemlerinin hasar sonrası tespiti çoğu zaman çok zor. Sigortalanacak koleksiyonerin eser sahteciliği ve sigorta suistimali yapmayacağına dair araştırmalar yapılıyor; fikir sahibi olunup, ikna olunduktan sonra teklif çalışması başlıyor. Koleksiyon sigorta fiyatlanması ise titizlik isteyen bir underwriting çalışmasını gerektiriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER