25 Ocak 2022, Salı
spot_img

Hollandalı Go Sharıng 300 elektrikli Moped ile İstanbul’da

Hollanda merkezli paylaşımlı mobilite girişimi GO Sharing, 300 elektrikli mopedi ile İstanbul’da faaliyet göstermeye başladı. Kullanıcılar yeşil renkli paylaşımlı e-mopedleri, kayıt ve açılış ücreti olmadan dakikada 1,99 TL’den başlayan fiyatlarla GO Sharing uygulaması üzerinden 7/24 kiralayabilecekler.

10.000’den fazla elektrikli mopedi ve bisikleti ile 30 Avrupa şehrinde faaliyet gösteren Hollanda merkezli paylaşımlı mobilite girişimi GO Sharing, 300 e-mopedi ile İstanbul’da faaliyet göstermeye başladı. GO Sharing’in yeşil renkli mopedleri, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Almanya’dan sonra bugün itibarıyla İstanbulluların kullanımına sunuldu. GO Sharing, şehir içinde saatte maksimum 45 kilometre hızla seyahat etme olanağı sağlıyor. Bu sistemi, geçerli bir sürücü ehliyetine (M, A veya B sınıfı) sahip olan herkes, kolaylıkla kullanabiliyor. Paylaşımlı e-mopedler, kayıt ve açılış ücreti olmadan dakikada 1,99 TL’den başlayan fiyatlarla 7/24 kiralanabiliyor. Ayrıca mopedlerde kask kullanımı zorunlu olduğu için tüm mopedlerin arka çantalarında iki adet kask ve saç filesi bulunuyor.

Trafik ve park derdi yok

Dünyanın trafikte en çok zaman geçirilen şehirlerinden olan İstanbul, GO Sharing’in Hollanda dışında faaliyetlerini sürdürdüğü altıncı şehir olarak konumlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Avusturya’nın Viyana ve Belçika’nın Antwerp, Almanya’nın Köln, Düsseldorf, Saarbrücken ve Neuss kentlerinde elektrikli mopedleri ile hizmet vermeye başlayan GO Sharing, şimdi İstanbul Avrupa Yakası’nda Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Sarıyer’i kapsayan pilot bölgede şehir içindeki trafik ve park yeri sıkıntısına çözüm sunacak. 

İstanbullular bu paylaşımlı sistemi kullanabilmek için GO Sharing uygulamasını Apple AppStore veya Google Play uygulama mağazalarından indirebiliyor. 

Kripto paraların piyasa değeri büyüklüğü 2,5 trilyon doları aştı

Houbi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, kripto paraların piyasa değeri  büyüklüğü 2,5 trilyon doları aştığını açıkladı. Süllü, “İlk Bitcoin ETF’i olan ve New York Borsasında listelenen “BITO” 1 milyar dolar işlem hacmi ile tarihin en iyi listelemelerinden biri oldu. BITO yüzde 5 prim yaparken, spot Bitcoin fiyatı da yüzde 3 artış yaptı. Bitcoin’in 64.000$ seviyesini aşması ile coin piyasası büyüklüğü de 2,5 trilyon doları aşarak rekor kırdı. Bitcoin ETF’nin SEC tarafından onay verilip işleme başlamasının ardından kripto paralara yönelik rağbetin arttığı görüldü. Bitcoin’in rekor seviyelerine yakın mesafede verilen bu izin rekor hazırlığına yardımcı oldu. Bu hafta Valkrie’nin de ETF’inin işlem görmesi bekleniyor” dedi. Süllü, önümüzdeki hafta Fed tarafından yayımlanacak olan, dijital ödemeler hakkındaki mevcut düşüncesini özetleyen ve özellikle ABD bağlamında dijital para birimlerinin faydaları ve risklerine odaklanan bir raporun stablecoin ve ihraççılarına yönelik tehditkâr söylem içermemesi halinde kripto paraların yükseliş seyrine devam edebileceğini söyledi. 

İş dünyasında özel helikoptere talep iki kat arttı

Zamanla yarışan işadamları için bugün en önemli ulaşım aracı helikopter. Özel helikopterlerin yurt içinde daha hızlı, seri ulaşım sunması oldukça büyük avantaj sağlıyor. Sağlık sektöründe de yoğun olarak talep edilen helikopterler beraberinde heliport ihtiyacını da getiriyor. Alfa Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Pakır, iş dünyasının pandeminin de etkisiyle eskiye nazaran helikopter kiralama talebinde iki kat artış gözlendiğini belirtti. Pakır, “Özellikle de globalleşen dünyada daha çok hız gerektiren iş yaşamı içerisinde helikopterler önem kazanırken inişleri için gerekli heliportlara olan ihtiyaç da ciddi ölçüde arttı. Bu doğrultuda, heliportlar özellikle büyük şehirlerde önemli bir ihtiyaç. Son dönemlerde hem zamanı daha verimli kullanma hem de daha güvenli ve sağlıklı seyahat etmek isteyen kişi ve kurumlar helikopter kiralamaya yöneldi. Bu anlamda, şehirlerarası kısa mesafelerde hızlı bir seyahat imkânı sunan helikopterlerin Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor” diye konuştu.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER