23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

‘Kasko’ yaptırmaktan sakınma, aracın değer kaybetmesin

“Fiyatlar yükseldi” diye kasko yaptırmayanların aracının başına bir şey gelmesi durumunda katlanacakları zararı iki defa düşünmesinde yarar var. Milyarlarca lira değerindeki aracın değeri, bir kaza durumunda belki de sıfırlanabilir.

SİGORTAMEDYA / ALP SÜER

Türkiye’de bireylerin en çok değer verdiği varlıklarının başında otomobilleri geliyor. Bununla birlikte vatandaşların gözü gibi baktıkları araçları için sigorta konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söylemek zor. Nitekim, sigorta şirketlerinin bu yıl kasko fiyatlarını artırmalarının etkisiyle bazı bireylerin kasko sigortası yaptırmadığı gözlenirken, bazılarının da “Nasıl olsa trafik sigortam var; neden kasko yaptırıp ilave masrafa katlanayım” dediklerine şahit oluyoruz.   Öncelikle, şunu söyleyebiliriz ki; kasko yaptırmayanların aracının başına bir şey gelmesi durumunda katlanacakları zararı iki defa düşünmesinde yarar var. Milyarlarca lira değerindeki aracın değeri, bir kaza durumunda belki de sıfırlanabilir; gerekli imkânı olmayan vatandaşın aracın yenisini alması mümkün olmayabilir.

8 ayda yüzde 6 daraldı

Aldığımız bilgilere göre, yılın ilk 8 ayında kasko poliçe adetlerinde yüzde 6’lık bir azalma söz konusu. Bunun da birkaç temel sebebi var: Kurdaki yükseliş sonucu, yedek parça ve işçilik maliyetlerinde yüzde 50’nin üzerindeki artış şirketleri de kaçınılmaz olarak kaskoda primleri artırmaya zorladı. Primlerdeki artış da bireylerin kasko talebini azalttı. Bunun dışında, ekonomik durgunluğa bağlı olarak sıfır araç satışlarının yaklaşık yüzde 50 azalması ve bireylerin satın alma güçlerindeki düşüşün de kasko sigortasını olumsuz etkileyen faktörler olduğunu söyleyebiliriz.

Kasko yaptırmaktan kaçınma, araçsız kalma

TEMA Sigorta’dan aldığımız bilgilere göre, sözgelimi (hasarsızlık indirimli) 2010 model Honda Civic için 1 yıl önce yılda 1.281 TL’ye kasko sigortası yapılıyorken, bu yıl aynı araç için bu rakam, yaklaşık yüzde 24 artışla 1.585 TL’ye yükseldi.

Yeni alınan araçlarda ise sözgelimi 2019 model Renault Symbol için 2.120 TL, 2014 model BMW 520 için yıllık 4.989 TL civarında primle kasko yapılabiliyor.

Kasko ile trafiği karıştırmayın

Bireylerin trafik ile kaskoyu da birbirine karıştırmaması gerekiyor. Kasko sigortası, aracınızın başına gelecek, çarpma, yanma, çalınma, afet zararı gibi zararlara karşı güvence verirken, trafik sigortası (Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) ise bir kaza anında karşı tarafa (3’üncü şahıslara) verilecek vefat, sakatlık gibi bedeni zararlar ile belirli limitler dâhilinde maddi zararları karşılıyor.

Sigortalılar bu dönemde ‘dar kasko’yu mu tercih etsin?

Kasko primlerini yüksek bulan sigortalılar, bütçelerine uygun ve ‘dar kasko’ya giren hesaplı kasko gibi ürünleri tercih edebilir. Ancak, sigortalıların bu ürünlerin, genellikle afet zararlarını teminat kapsamı dışında bıraktığını unutmaması gerekiyor. İstanbul’da 17 Ağustos’ta yaşanan şiddetli yağış ve sel örneğinde olduğu gibi doğa olaylarından kaynaklanan riskler artık hayatımızı büyük ölçüde tehdit ediyor; birey ve işletmelerde büyük hasarlara yol açabiliyor. Bu nedenle, teminatı az kasko ürünlerini tercih edenlerin bu gerçeği de göz önünde bulundurmasında yarar var.

Ucuza kasko yaptırmak isteyen bir kenara not etsin

  • Aracınızı dikkatli kullanın, ‘hasarsızlık indirimi’nden yararlanın.
  • Her bütçeye uygun ‘hesaplı kasko’ (dar kasko) ürünleri önemli bir alternatif.
  • Hasarın bir bölümünü kendinizin karşıladığı ‘muafiyetli kasko’ yu tercih edebilirsiniz.
  • Çok küçük hasarlarda sigortanıza başvurmayın; mümkünse kendiniz karşılayın.

Aracınızın kıymetini kaybetmeden bilin

Firuzan İşcan
Firuzan İşcan

Sigorta farkındalığının oldukça düşük seviyelerde olduğu Türkiye’de sigortanın, ilk vazgeçilen ihtiyaçlar arasında yer aldığını vurgulayan Axa Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı Firuzan İşcan, tüketicilere yönelik şu mesajları veriyor: “Sigortalılarımızın özellikle bu dönemlerde poliçelerini mutlaka yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü, bireylerin araçlarının başına bir şey gelmesi durumunda yerine yenisini koymanın maliyeti çok daha yüksek. Ya da yerine koyacak bütçeleri olmadığı için bireyler araçsız kalma ihtimaliyle karşı karşıya. ‘Kıymetini Kaybetmeden Bilenlere’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz iletişim kampanyamızla da bu konuda farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Ayrıca ürün portföyümüzü ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirerek ve asistans-ikame araç, ferdi kaza, ihtiyari mali mesuliyet, çekme ve kurtarma, mini onarım, hukuksal koruma gibi teminatları farklılaştırarak müşterilerimize alternatif çözümler sunuyoruz. Bu dönemde müşterilerimize en çok önerdiğimiz ürünümüz: Tutumlu Kasko.”

Kasko ve trafik sigortasının ikisi de mutlaka yaptırılmalı

Metin Demirel
Metin Demirel

Türkiye’de araç sahiplerinin, trafik sigortası yaptırdıklarında kasko sigortasına ihtiyaç olmadığını düşündüklerini belirten Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, birbirinden tamamen farklı iki sigortanın da muhakkak yaptırılması gerektiği düşüncesinde. Aksigorta olarak,  ‘tamamlayıcı trafik paketleri’ sunduklarını belirten Demirel, “Bu paketlerle özellikle trafik sigortası olup kasko yaptırmamış olan müşterilerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Tamamlayıcı trafik paketleri, araç yaşı arttıkça artan kasko primlerine karşı, sabit fiyat garantisi ile riskin güvence altına alınabileceği bir alternatif sunuyor. Çarpma, çarpışma veya doğal afet durumlarında trafik sigortasının karşılamadığı, müşterinin kendi aracında oluşan hasarları kapsayarak, geniş kapsamlı güvence sağlıyor.”

Türkiye’de kasko trafik sigortasından bile ucuz

Murat Büyükçelebi
Murat Büyükçelebi

Acentelerin, fiyatlardaki yükseliş nedeniyle kasko sigortasını yenilemek istemeyen sigortalıları bilgilendirmeyle birlikte  ikna etmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, şunları söylüyor: “Kasko sigortasında primler yükselmesine karşın, Türkiye’de trafik sigortasından ucuza satılan kasko ürünleri var. Bununla birlikte, daha düşük prim ödemek isteyen sigortalıların araçlarını  hasarsızlık indirimlerinden yararlanmaları için dikkatli kullanmaları gerekli; küçük hasarlarda da sigortalarına başvurmamaları, kendileri için faydalı olacaktır. Ayrıca, bazı sigortalıların içinde deprem, sel gibi teminatların olmadığı düşük primli ürünleri tercih etmesine karşın, doğa olayları artık günlük yaşamımızın bir parçası ve büyük zararlara yol açabiliyor. Bu nedenle sigortalıların, mümkün olduğunca tüm teminatların yer aldığı planları almalarının doğru olacağını düşünüyorum.”

Alternatif kasko ürünleri bireylere iyi anlatılmalı

Hakan Özcan
Hakan Özcan

Kurdaki artış nedeniyle yedek parça maliyetlerinde yüzde 60-70 düzeyindeki artışın bu yıl kasko sigortası primlerinde artış yarattığını belirten TEMA Sigorta Hasar Birimi Müdür Yardımcısı Hakan Özcan, “Kasko primlerindeki artış, talepte de daralma yarattı. Sigortalılar, poliçelerini yenilememek yerine bütçelerine uygun alternatif kasko ürünlerini tercih edebilir. Ancak, bu ürünler acenteler tarafından sigortalılara iyi anlatılmalı. Aksi takdirde, bir hasar anında teminat yetersizliği nedeniyle sigortalılar sorun yaşayabiliyor” diyor.

Kaskoda prim artışı araca göre değişiyor

Araç 2018 prim (TL) 2019 prim* (TL)

Honda Civic 2010 model 1281 1585

Mercedes E180 2015 model 2817 3287

Opel Astra 2011 model 768 997

Polo 2017 model 1305 1572

Renault Clio 2017 model 1140 1460

*Hasarsızlık indirimli.

Kaynak: TEMA Sigorta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER