30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

"Kayısı'ya ödenen sigorta primi, fındığa ödenen primin dört katından fazla"

23062014eKayısı üreticisi ve ihracatçısı iş adamı Aydın Elmas katıldığı bir televizyon programında tarım sigortaları alanında bölgeler arası adaletsizlik yapıldığını vurguladı.

Elmas “İlimizde yaşanan don felaketinden sonra Malatya kayısısının tamamına yakını donmak suretiyle yok olmuştur. Yaşanan bu felaketten sonra yokluk ve açlıkla karşı karşıya kalan Kayısı üreticileri dertlerine derman ararken karşılaştıkları en büyük sorun neden sigorta yaptırmıyorsunuz sorusu olmuştur. Bende bu piyasadaki hem üretici kimliğimle hem de ihracatçı kimliğimle bu konunun nedenini bulabilmek için yoğun çalışmalar yaptım, ülke genelinde araştırmalar yaptım. Yaptığım araştırmalar sonucunda vardığım sonuç, Kayısı üreticileri için dudak uçuklatan cinstendir.” Diyerek konuşan Aydın Elmas karşılaştığı sonuçları da rakamlarla ortaya koydu. Elmas “Giresun ilinde 100 bin Lira riskle ürününü sigorta yaptıran bir üreticinin tarım sigortaları havuzuna (TARSİM) ödemesi gereken sigorta pirimi 2.500 Lira iken Malatya’da aynı miktarda yani 100 bin lira riskle sigorta yaptıran bir Kayısı üreticisinin aynı TARSİM’e ödemesi gereken sigorta primi 10.350 Liradır.

Bu primleri kıyasladığımızda Fındık üreticisinin aynı riskteki sigortaya ödediği primin dört katından daha fazla bir prim ödemek zorunda kalıyor Kayısı üreticisi.” diyerek konuşan Elmas “Aynı ülkenin iki ayrı bölgesindeki bu ayrımcılığın ve adaletsizliğin nedenini anlamaktan zorlanıyorum ve bunu bir yetkilinin çıkarak açıklamasını tüm Kayısı üreticileri gibi bende istiyorum” dedi.

Aydın Elmas konuşmasının sonunda, “Eğer tarım sigortası uygulamasında böylesi bölgeler arası farklar kaldırılmazsa, Kayısılarını sigorta yaptırma imkânı yakalayamayan üreticiler her yaşanan doğal afet sonrasında aynı sıkıntıları yaşayacaktır. Bir yıl sonrası için bahçelerine gerekli bakımı yapamayacakları için de kayısımızı yok olma tehlikesi beklemektedir. Yetkililer bir an önce bu yıldan başlayarak, başta tarım sigortası prim miktarlarındaki bölgeler arası farklılıkları ortadan kaldırarak her üreticinin bahçesini sıkıntıya girmeden sigorta yaptırabilecekleri makul bir seviyeye çekmelerini, hem de bu yıl yaşanan don afetinden dolayı mağdur olan çiftçilerimizin mağduriyetlerini giderecek alan bazlı destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: GunesTV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER