27 Ocak 2021, Çarşamba

KONTRA SİGORTACI: Herkes yeni dönemi doğru okumalı

Merhaba değerli okuyucularımız,

kontra sigortacı

20 yıldır kurulması beklenen Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) geçen yılın başında kuruldu ve nihayet atamalar da yapılarak Kurul göreve başladı.

Bu vesile ile Kurul Başkanı Sn. Gürsoy’a ve üyelere başarılar diliyoruz.

Kurul profiline baktığımızda üyelerin hem devlet hem de özel sektör tecrübeli ve emeklilik sektörü ağırlıklı olduğunu gözlemliyoruz.

Sigortacılıkta artık yeni bir dönem başladığını söylemeliyiz ve yeni dönemin şifrelerini çözerken bazı hususların da altını çizmeliyiz:

  1. Devlet sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi basit bir olay değil. Bu aynı zamanda devletin hem hayat, hem de hayat dışında lider olacağının ve piyasa yapıcı rolünü (bankacılıkta olduğu gibi) daha fazla hissettireceğinin bir göstergesi.
  2. Devlet, sigortacılığı aynı bankacılık, sağlık, enerji ve savunma gibi stratejik sektörler içinde değerlendiriyor ve burada sadece düzenleyici/ denetleyici değil, büyük oyuncu olarak da yer alacak.
  3. Tamamlayıcı emeklilik sistemi başta olmak üzere tasarrufların artırılması en öncelikli ve stratejik konu.
  4. Hayat dışı tarafta ise devletin önceliği (tamamlayıcı) sağlık, finansal sigortalar gibi alanları geliştirmek ve ülkeyi doğal afetlere karşı daha hazır duruma getirmek. Ancak, sektörün önceliği ise trafik sigortalarında serbest tarife! Bana soracak olursanız devletin ajandasında bu konu yer almıyor. Kurul Başkanı da trafik konuşmak istemiyoruz; bu konuyu gündemden çıkarmak istiyoruz diyor.
  5. Yine Kurul Başkanı’nın ifadesiyle yeni dönemde sermaye yeterlilik özellikle hayat dışı sigorta sektörünün öncelikli konularından biri olacak. Bu demek oluyor ki gevşetilen vidalar tekrar sıkılmaya başlanacak!
  6. Benim en çok merak ettiğim konu ise yeni dönemde acentelerin ve eksperlerin Kurulla nasıl bir ilişki kuracağı. Zira önceki dönemde oldukça fırtınalı zamanlar yaşansa da genel olarak sigorta şirketlerine karşı TOBB’u arkalarına alan bu iki kesime asgari komisyon ve tarifelerle avantaj sağlandığı bir gerçek . Bakalım yeni dönem nasıl şekillenecek, hep beraber göreceğiz.
  7. Sigorta sektörü pandemi teminatını ücretsiz vererek devlet ve vatandaş gözünde o kadar önemli bir iş yaptı ki anlatamam. Burada yaptığı halkla ilişkileri yüz milyonlarca liralık reklamla yapamazdı bana kalırsa. Yeni döneme çok iyi başlandı, çıtayı hiç indirmeden aynı şekilde devam edilmeli.
  8. Yeni dönemin Birlik yönetimi siz bu yazıyı okuduğunuzda seçilmiş olacak. Onlara da yeni dönemi doğru okumalarını naçizane tavsiye ederek başarılar diliyorum.

Bu aylık da bu kadar, kalın sağlıcakla.


HAYATIMIZ SİGORTALI / TEMMUZ 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam -

SON EKLENEN HABERLER