23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

KONTRA SİGORTACI: Kur artışlarının sigortaya etkisi

Merhaba değerli okuyucularımız,

Bu ayın güncel konusu, ülke parasının dövize karşı hızlı değer kaybının sigorta sektörünü nasıl etkileyeceği üzerine…

kontra ust

Birinci ve en önemli etki, yabancı menşeili araçların yedek parça fiyatlarındaki artış. Bu da direkt olarak kasko ve trafik hasar dosya maliyetlerinde aynı oranda artış demek. Sektör kasko fiyatlarında artışa gitse bile aynı şansı trafik fiyatlarında olmadığından trafik teknik sonuçlarının ciddi negatif etkilenmesi söz konusu. Yapılabilecekler ise bizce şunlar:

  1. Vakit geçirmeden yerli parça kullanımını teşvik edecek bir düzenleme yapılması
  2. Trafik tavan fiyatlarında acil artış talebinde bulunulması

Bu trafik tarafı. Kaskoda ise fiyat artışlarını başta lider şirketler olmak üzere sektörün kendi hesabını yaparak bakması gerekiyor, umarız daha önceki yıllarda olduğu gibi bu artışları yapmak için büyük zararların oluşması beklenmez.

Diğer mal sigortalarında (Yangın, mühendislik vb…) ise durum şu: Dövizle alınan makine demirbaşların veya emtianın olduğu poliçeler TL yapıldıysa eksik sigorta hükümlerine tabii olacaktır. O zaman dağıtım kanallarının müşterilerini bilgilendirerek sigorta matrahlarının yükseltilmesi yerinde olacaktır.

Onun dışında, yine güncel bir konu olarak tamamlanan SAİK seçimlerini kazanan listeye ve başkana da başarılar dilemek isteriz.

Ve son söz de sigorta basınına… SAİK seçimleri yapılıncaya kadar sürekli yayın yapan sigorta medyamızda seçimin sonucunu ancak arama motorundan arayarak öğrenebildik!!!

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla..

KONTRA SİGORTACI / HAYATIMIZ SİGORTALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER