23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Merdiven altı sigortacılıkla büyük mücadele

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, sektörde yaşanan sorunlardan biri olarak kayıtdışı çalışan firma ve şahısların olduğunu ifade etti. Alkış, söz konusu yapılanmaya mücadele kapsamında ilk etapta 3 firma tespit ettiklerini ve müfettiş atanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bildirdiklerini belirtti.

abdulcelil alkis
Abdülcelil Alkış

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, komite olarak merdiven altı sigortacılık olarak tabir edilen kayıtdışı yapılanmalara karşı mücadele başlattıklarını söyledi.

Sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Alkış, mevcut durumda sektörde yaşanan sorunlardan biri olarak kayıtdışı çalışan firma ve şahısların olduğunu ifade etti. Alkış, söz konusu yapılanmaya mücadele kapsamında ilk etapta 3 firma tespit ettiklerini ve müfettiş atanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ne (TOBB) bildirdiklerini belirtti.

“Acenteler başka işlerle uğraşmamalı”

TOBB levha kaydı olmayan firmaların ya da kişilerin poliçe kesmesinin yasal olmadığını aktaran Alkış, “Ancak maalesef birçok kişi yetkileri olmamasına rağmen ek iş olarak sigortacılık yapıyor. Bu durumda oluşan haksız rekabetten dolayı hem düzgün çalışan firmalar mağdur oluyor, hem de sigorta yaptıranlar mağdur olabiliyor. Sigorta acentesi olabilmenin koşulları var. Sigorta acentesi başka işlerle uğraşamaz. Gerek yasal, gerekse bir takım fiziki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Mersin’de ilçeler dahil 350 yetkili acente faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar mücadele edilmemesi nedeniyle bu 350’ye ek olarak çok sayıda yetkisi olmayan yapılanmalar oluşmuş. Önümüzdeki süreçte bu haksızlıkla mücadele komitemizin önceliği olacak” dedi.

“Kullanıcılar da dikkatli olmalı”

Kayıtdışı yapılanmalara karşı mücadelede sektördeki diğer firmalardan da destek isteyen Alkış, kaçak çalıştığı tespit edilen firmaların isim ve adres bilgisinin kendilerine ulaştırılmasını isteyerek bu tür yapılanmaları da ivedilikle tabela, yazı gibi sigorta işlemlerini çağrıştıran tüm ögeleri kaldırmaya davet ettiğini söyledi.

Kaçak çalışan firmaların kullanıcıları mağdur edeceğine de dikkat çeken Alkış, “Sigorta yaptırmak isteyen kişiler mutlaka firmanın TOBB levha kaydı bulunup bulunmadığına dikkat etmeli. Yetkili olmayan kişiler tarafından dolandırılma ihtimallerine karşı tüm vatandaşların sadece yetkili acenteleri tercih etmelerini önemle rica ediyorum” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Haberler.com

Mersin sigorta acenteleri dijital altyapı istiyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER