16 Ekim 2021, Cumartesi
spot_img

Pandemi bitmedi, ama pandemi frekansı bitti!

YAZAR/ KONTRA SİGORTACI

Merhaba değerli okuyucularımız,

Yaklaşık bir buçuk yıldır pandemi diye yeni bir gerçek var hayatımızda. Kimini olumlu, ancak bir çok vatandaşımızı, başta turizm ve hizmet sektörünü olumsuz etkileyen bu olaydan sigorta sektörü, özellikle de hayat dışı taraf olumsuz etkilenmemişti diyebiliriz.

Nedeni ise basit, sektörün en fazla hasar üreten araç ve sağlık sigortaları bir buçuk yıldır ciddi manada kâr etti, çünkü insanlarımız araçlarını kullanmadılar ve hastaneye çok mecbur olmadıkça gitmediler. Böylelikle hayat dışı sektörünün hasar yükünün yüzde 80’ini oluşturan sağlık, kasko ve trafik sigortalarında hasarlar yarı yarıya düşünce sektör ciddi anlamda gider tasarrufu yaptı ve uzun yıllar sonra ilk defa, sektörün 2020 sonu birleşik rasyosu yüzde 100’ün altında kapandı (yüzde 99,6). Bunun üstüne yüksek faiz ortamının getirdiği artan mali kâr da eklenince sektörümüz pandemiden etkilenmediği gibi geçici bir olumlu etki de yaşadı. Ben bunu bir önceki yıl sonundaki yazımda “Yalancı Bahar” olarak tanımlamıştım.

Kombine rasyo yükseldi

2021’in ilk yarısında ise pandemi kısmi kapanmalarla devam etse de genel olarak insanlarımız araçları ve hastaneleri daha çok kullanmaya başladılar ve sektör “Yalancı Baharın” bitmeye yaklaştığını hemen hissetti: İlk çeyrek kombine rasyo hayat dışı toplam yüzde 108.5, ikinci çeyrek yüzde 107(Kısmi kapanma etkisi) oldu. Ancak, yine de işler yolunda sayılırdı; çünkü yüksek faize bağlı yüksek mali kâr ortamı devam ediyor. Yani parası olan şirketler için bir sorun görünmüyor(du). Fakat, temmuz ayıyla birlikte işler hızlı değişti ve tüm araç ve sağlık sigortalarında pandemi öncesindeki frekansı bile aşan rakamlar görülmeye başlandı.

Kara kış ufukta göründü

Bu da demek ki yalancı bahar resmen bitti. Hatta sektör için “Kara Kış” ufukta göründü çünkü hem artan kaza ve sağlık kullanım frekansı, hem de artan hasar maliyetlerine ek olarak, hâlâ pandemi frekansıyla fiyatlama yapan cengaver piyasa bozucu şirketler, sektörü önümüzdeki dönemde oldukça zorlayacağa benziyor.

Elde kalan tek olumlu faktör yüksek mali kârlar. O da gitmeye başlarsa sektörün ciddi fiyat düzeltmesi yapması gerekecek, bu da yine sigortalıları yerinden hoplatacak.

Aman dikkat!

Pandemi bitmedi, ama pandemi frekansı bitti; benden söylemesi.

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER